Dobranie szelek do prac na wysokości

Praca na wysokości często wiąże się z wielkim niebezpieczeństwem dla pracownika. Ryzyko upadku jest spore, stąd nie każda osoba nadaje się do takiej pracy biorąc pod uwagę wciąż narastający stres. Najważniejszym elementem ochronnym okaże się w takim wypadku indywidualny środek bezpieczeństwa, który zapewni większy spokój i znacznie wspomoże wszystkie trudne prace związane z wysokościami.

Czym są szelki bezpieczeństwa?

polecane szelki bezpieczeństwaSpecjalne szelki do prac na wysokości skonstruowane są po to, aby zapewnić jak największe bezpieczeństwo dla użytkownika. Wyprodukowane są z przeszytych ze sobą wysokiej jakości taśm z poliamidów, które zapewniają wysoką trwałość na długi czas. Konstrukcja szelek wyposażona jest również w metalowe klamry do dopasowywania długości taśm do sylwetki pracownika, dzięki czemu doskonale przylegają do ciała i zapewniają jeszcze większą, oczekiwaną stabilność. Dodatkowe wyposażenie uzależnione jest także od rodzaju oraz konkretnej specyfiki prac na wysokości, jakie w danym momencie się wykonuje. Polecane szelki bezpieczeństwa powinno się dobierać bardzo indywidualnie, aby pasowały do ciała przyszłego użytkownika. To zapewni jeszcze większy poziom spokoju podczas wykonywania wszystkich prac na wysokościach. Najmniej skomplikowane modele szelek składają się wyłącznie z jednej klamry grzbietowej i przystosowane są do pracy z większością znajdującą się na runku elementów łączno-amortyzujących, o których również nie powinno się zapominać. Na wyposażeniu szelek bezpieczeństwa o bardziej złożonej konstrukcji, znaleźć można również specjalną przednią klamrę, tzw. zaczepową, która umiejscowiona jest na poziomie odcinka piersiowego, co odpowiada za jeszcze większą stabilność podczas wykonywania zadań. Pozwala to również na pracę z innymi elementami asekuracji pionowej i specjalnymi łącznikami samozaciskowymi – ta kwestia wyboru zależy już od użytkownika i konkretnych metod bezpieczeństwa. Dodatkowo, można się spotkać z tym, że niektóre szelki składają się także ze specjalnych pasów biodrowych, które odpowiednio stabilizuję pozycję pracownika podczas całej jego pracy w podparciu.

Generalnie praca na wysokościach jest bardzo niebezpieczna, a często można spotkać się z lekceważącym zachowaniem użytkownika, który nie zwraca uwagę na wysoką jakość swojego sprzętu. Jednak od niego zależy całe jego bezpieczeństwo, stąd niezwykle istotne jest dobranie wysokojakościowych szelek, które będą odpowiadać za stabilność i doprowadzenie całych prac do końca w pewnym bezpieczeństwie.