Do czego służą hydro-akumulatory?

Akumulatory są bardzo ważnym elementem wielu różnych maszyn. Chociaż kojarzą się ma one głównie z samochodami osobowymi, są one montowane w większości różnych maszyn, w szczególności tych wyposażonych w napęd hydrauliczny. Warto więc wiedzieć, jak skutecznie przeprowadzić regenerację akumulatorów.

Jak naprawiać akumulatory hydrauliczne?

akumulatory hydrauliczne - szybka naprawaPomimo tego, że akumulatory mogą nam się kojarzyć z samochodami osobowymi, to pełnią one bardzo ważną rolę w wielu różnych maszynach. W przypadku maszyn z napędem hydraulicznym,  bardzo ważną rolę odgrywają tak zwane hydro-akumulatory. Od zwykłych akumulatorów opisywany typ różni się tym, ze nie zapewnia on dostępu do energii elektrycznej, ale do hydraulicznej właśnie. Z tego więc względu jasnym jest, ze zupełnie inaczej wygląda ich naprawa. Jeżeli chodzi o akumulatory hydrauliczne – szybka naprawa tego rodzaju akumulatorów jest w obecnych czasach wykonywana już przez dużą liczbę różnych serwisów. Podobnie jak w przypadku innych elementów napędu hydraulicznego, główną przyczyną nieprawidłowej pracy akumulatorów hydraulicznych jest nich  niedostateczna szczelność. Jest to spowodowane tym że głównym warunkiem sprawnej pracy pojazdów i maszyn z napędem hydraulicznym jest sprawny obieg cieczy roboczej. W takim wypadku nieszczelność któregoś z elementów napędu będzie się wiązała z dużymi startami energii i mocnym spadkiem wydajności. Z tego też względu serwisanci zajmujący się naprawą akumulatorów hydraulicznych w pierwszej kolejności zajmują się sprawdzaniem, czy ich pęcherze są w odpowiednim stopniu szczelne.  Zazwyczaj jest to badane na podstawie sprawdzenia, jaki poziom ciśnienia jest w danym akumulatorze. Jeżeli badanie wskaże jakiś nieprawidłowością kolejny krok to uszczelnienie akumulatora, a następnie wyregulowanie ciśnienia w jego pęcherzu. Zazwyczaj jest to wykonywane dzięki uzupełnieniu poziomu azotu w pęcherzu akumulatora. Zazwyczaj takie prace regeneracyjne okazują się wystarczające, aby przywrócić pierwotną wydajność danego akumulatora hydraulicznego. Wykonywaniem takiej regeneracji zajmuje się już obecnie wiele różnych warsztatów i serwisów w Polsce. Dzięki tmeu nie brakuje miejsc, gdzie można naprawić hydro-akumulator aby tym samym przywrócić pierwotną wydajność danemu pojazdowi czy też maszynie.

Dbanie o pojazdy z napędem hydraulicznym jest bardzo ważne. Aby było to możliwe, w przypadku zauważenia jakichkolwiek nieprawidłowości, należy jak najszybciej oddać dany pojazd do warsztatu. Dzięki temu można w szybki sposób przywrócić pierwotną wydajność maszynie.