Zastosowanie zagęszczarki spalinowej

Płyty wibracyjne to maszyny budowlane do zagęszczania powierzchni. Dlaczego w ogóle musimy zagęszczać glebę, czy nie wystarczy przejechać po płaskiej powierzchni prostym wałkiem albo tylko wygładzić ją? Nie, niestety nie! Zagęszczanie gleby służy przede wszystkim przeciwdziałaniu późniejszemu zwiotczeniu powierzchni, zastosowanie wibrujących płyt przeciwdziała temu ściskając glebę do maksimum na pewnej głębokości. Zagęszczamy ziemie, aby budowane później budynki lub ścieżki i ulice nie zapadały się z powodu ciężaru.

Jaką zagęszczarkę wybrać do prac przydomowych? 

zagęszczarka ubijakPrzyjęło się, że na płyty wibracyjne mówi się czasami zagęszczarka ubijak, jedno i drugie jest poprawne. W zależności od oczekiwań zagęszczamy ziemie w różnym stopniu. Na rynku mamy wybór różnych zagęszczarek, nie zawsze konieczne jest użycie najsilniejszej zagęszczarki, wszystko zależy od obszaru jaki musimy utwardzić. W zależności od celu dobieramy odpowiednią płytę wibracyjną, co pozwoli nam zaoszczędzić sporo pieniędzy i czasu. Nie musimy używać sprzętu wysokiej klasy, jeśli wcale go nie potrzebujemy a mniejsze urządzenie będzie wystarczające do osiągnięcia celu. Przykładowo przy sprzęcie wyższej klasy stosuje się gumowe maty, aby tłumić hałas powodowany przez wibrującą płytę, pomagają również prowadzić maszynę, ponieważ ma wpływ na bardziej płynną pracę wibrującej płyty, takie dodatki dadzą większy komfort pracy, ale nie uskutecznią jej. Zagęszczarki są bardzo ciężkie, jeśli masz zamiar samemu ją transportować musisz zaopatrzyć się w akcesoria pomagające takie jak podwozie transportujące lub zestaw kół. Na rynku są dostępne płyty dwukierunkowe, ogromną ich zaletą jest praca w obu kierunkach, oznacza to, że można jeździć kilkakrotnie w jednym punkcie bez konieczności obracania płyty. Jest to niezbędne przy pracach kanalizacyjnych, ponieważ w przeciwnym razie płyta wibracyjna musiałaby najpierw zostać podniesiona albo wypchnięta z wykopu, co nie jest łatwe.

Dla prywatnych użytkowników, którzy na przykład chcą tylko zbudować swój taras, ta funkcja nie jest obowiązkowa. Dla osób chcących zagęścić bardzo małe obszary albo miejsca trudno dostępne na przykład bezpośrednio na ścianie domu zaleca się ubijaki ręczne, ich masa to pięć do dziesięciu kilo. Do zagęszczenia ścieżki w ogrodzie czy podjazdu garażowego możemy użyć ubijarki wibracyjnej działającej za pomocą mechanizmu sprężynowego, ma ona istotną przewagę nad poprzednimi zagęszczarkami, nie jest tak ciężka jak płyty wibrujące a w porównaniu do ręcznej ubijarki jej zakres zagęszczonej powierzchni na godzinę jest kilkadziesiąt razy większy.