Zastosowanie liny bawełnianej

 

Liny znane są już w zasadzie od średniowiecza. Ich wykorzystanie jest naprawdę wszechstronne. Stosowane są w wielu gałęziach przemysłu oraz dziedzinach sportowych. Wynika to głównie z ciekawych właściwości jakie liny wykazują. Lina polipropylenowa wykorzystywane jest przede wszystkim w żegludze. Jej niezwykłą właściwością jest fakt, że nie tonie i nie pochłania wody. Jest także odporna rozciąganie. Zaliczana jest do lin pochodzenia syntetycznego. Wśród lin, które określane są mianem lin naturalnych zaliczane są liny jutowe oraz bawełniane.

Charakterystyka lin bawełnianych

liny bawełnianeKlasyfikacja lin na naturalne i pochodzenia syntetycznego odbywa się ze względu na surowiec, z którego zostały one wykonane. Liny bawełniane cenione są ze względu na swoje właściwości. Cechuje je uniwersalność. Liny bawełniane dedykowane są zarówno do aranżacji nowoczesnych mieszkań jako gustowne dodatki. Z lin bawełnianych wykonywane są podkładki pod kubek. Można także stworzyć z nich narzutkę na puf. Co więcej doskonale sprawdzą się także jako dodatek do restauracji wykończonych w stylu marynarskim. Liny bawełniane stosowane są także w przemyśle jako pomoc przy zabezpieczaniu przewożonych towarów, zarówno w transporcie wodnym jak i morskim. Bawełna jako surowiec może być poddawana procesowi barwienia w konsekwencji czego może przybierać naprawdę bogatą gamę barw. Bawełna może uzyskać także kolor czarny. Jednak im częstsza jej ekspozycja na działanie promieniowania ultrafioletowego tym bardziej barwa ta blaknie. Surowa bawełna jest koloru jasnego i wpada w odcienie koloru kremowego. Bawełna charakteryzuje się także dużą wrażliwością na wilgoć. Dość ochoczo pochłania wodę, w konsekwencji czego zwiększa swoją masę. Sama lina bawełniana im jest dłuższa tym jest mniej rozciągliwa i elastyczna. Dodatkowo im większa średnica liny bawełnianej tym mniejsza jej giętkość. Charakteryzuje ją duża wytrzymałość na działanie czynników mechanicznych. Z tego też względu wykorzystywana jest jako środek zabezpieczający podczas transportu ciężkich ładunków.

Wybór liny powinien być uzależniony od jej głównego zastosowania. Liny naturalne z pewnością gorzej sprawdzą się w sytuacjach, w których będą wystawione na działanie wilgotności. Wymagają one odpowiedniego przewiewu, tak by mogły swobodnie wyschnąć. W przeciwnym wypadku będą narażane na zapoczątkowanie procesu gnilnego. Z kolei liny syntetyczne takie jak na przykład polipropylenowe są zupełnie odporne na działanie czynników środowiskowych, dzięki czemu bardzo dobrze sprawdzają się między innymi w sportach wodnych.