Zastosowanie leczenia neurochirurgicznego

Neurochirurgia to specjalizacja medyczna, której głównym zadaniem jest utrzymywanie pełnej sprawności neuronów, a w przypadku jej zachwiania, neurochirurgia ma za zadanie przywrócenie tej sprawności. Dziedzina ta skupia się na wszystkich nerwach, zarówno tych drobnych w obwodowym układzie nerwowym, jak i tych ważniejszych bliżej ośrodkowego układu nerwowego. Na samym układzie ośrodkowym także pracuje chirurgia neurologiczna, ponieważ często zdarzają się zmiany degeneracyjne w obrębie mózgu lub rdzenia kręgowego.

Obszar stosowania leczenia w medycynie neurochirurgicznej

małoinwazyjna neurochirurgia w BydgoszczyProblemy z neuronami najczęściej wywołane są przez ucisk, ale także przez niedożywienie lub niedotlenienie, czyli zaburzenie krążenia. Nerw może także mieć przerwaną ciągłość w wyniku urazu mechanicznego. Wszystkie te problemy mogą objawiać się bólem, niedowładem lub nawet porażeniem. Są to schorzenia utrudniające, a często nawet uniemożliwiające prawidłowe funkcjonowanie. Neurony unerwiają każdą tkankę ciała, dlatego ważne jest, aby były zachowane w dobrej kondycji. W przypadku jej zachwiania przez wcześniej wspomniany ucisk, atrofię, czy przerwanie ciągłości, neurochirurgia zajmuje się leczeniem problemu. Nie zawsze jest konieczna operacja, dlatego chirurgia neurologiczna stosuje operację tylko w ostateczności, kiedy nie ma innej możliwości. Często jednak neurochirurgia zajmuje się leczeniem nieinwazyjnym lub małoinwazyjnym, takim jak iniekcje podskórne. Małoinwazyjna neurochirurgia w Bydgoszczy zajmuje się wstrzykiwaniem substancji odżywczych, kiedy nerw ulega atrofii, ale zdecydowanie częściej walczy się z bólem, stosując krioablację, czyli iniekcję ciekłego azotu. Dzięki temu zabiegowi receptory bólowe są uśpione, wskutek czego pacjent nie odczuwa dolegliwości bólowych. W walce z bólem stosuje się także iniekcje kortykosteroidów, które mają działanie przeciwzapalne. Niemal każdy ból w obrębie kręgosłupa jest spowodowany stanem zapalnym, dlatego związki przeciwzapalne są szczególnie istotne w leczeniu neurochirurgicznym.

Chirurgia neurologiczna kojarzy się z dużym ryzykiem związanym z porażeniem lub uszkodzeniem nerwu, co nie jest prawdą, ale obawa jest zrozumiała. Jednak neurochirurgia zajmuje się także bezpiecznym leczeniem małoinwazyjnym, które także jest skuteczne. Stosowane jest wtedy, kiedy nie jest wymagany zabieg chirurgiczny. W małoinwazyjnej neurochirurgii wykorzystuje się przede wszystkim iniekcje podskórne z substancji odżywczych, przeciwzapalnych lub blokujących odczuwanie bólu.