Zastosowanie drewna konstrukcyjnego

Drewno stanowi bardzo popularny materiał wykorzystywany w budownictwie. Znajduje ono zastosowanie jako materiał do konstrukcji budowlanych, przede wszystkim ze względu na wyjątkowe właściwości mechaniczne oraz fizyczne. Wyróżnia się ono łatwą oraz szybką obróbką, a także ze względu na sposób rozkładania i przenoszenia obciążeń. Drewno, które jest w odpowiedni sposób przygotowane oraz zabezpieczone przez specjalną impregnację, może służyć w dobrym stanie przez wiele lat. Co warto wiedzieć na temat drewna konstrukcyjnego?

Jak wykorzystywać selekcjonowane drewno konstrukcyjne?

selekcjonowane drewno konstrukcyjne - podkarpacieW porównaniu z innymi materiałami budowlanymi, drewno jest lekkie oraz tanie. Przy jego zastosowaniu mogą powstawać zarówno domy, jak i większe konstrukcje czy przydomowe altanki. Zapotrzebowanie na drewno konstrukcyjne w Polsce z każdym rokiem staje się coraz większe, gdyż jest to materiał wszechstronny, dający gwarancję stabilności oraz wytrzymałości. Bardzo ważne jest to, aby takie drewno nie przekraczało dopuszczonych parametrów zawartości wody zgodnych z obowiązującymi normami. Jeżeli planujemy zamówić selekcjonowane drewno konstrukcyjne – podkarpacie jest do tego odpowiednim rejonem kraju. Standardowo drewno konstrukcyjne dzieli się na dwa główne rodzaje, w tym drewno klejone warstwowo, a także drewno lite. W celu wznoszenia konstrukcji budowlanych najczęściej wykorzystuje się drewno sosnowe, ponieważ wyróżniają je bardzo dobre parametry użytkowe, w tym trwałość, sprężystość oraz odporność na zginanie. Do najważniejszych zalet takiego drewna zalicza się prostotę w montażu oraz jego niską cenę. Dodatkowo drewno tego typu znajduje zastosowanie w konstrukcjach budowlanych, w których doskonale dostosowuje się do powstających zmian, na przykład w wyniku oddziaływania czynników atmosferycznych albo funkcjonowania całego budynku. Wszystkie elementy drewnianych konstrukcji mogą być częściowo odkryte i służyć jako dekoracja, jest to także materiał ekologiczny i dobry izolator termiczny. Lista zalet drewna konstrukcyjnego jest więc bardzo długa.

Wyróżnia się dwa rodzaje drewna konstrukcyjnego, w tym lite i klejone. Drewno konstrukcyjne klejone warstwowo to najczęściej wykorzystywane drewno do stworzenia więźby dachowej, jak i konstrukcji okiennych. Drewno klejone warstwowo powstaje w wyniku sklejenia kilku warstw podłużnych drewnianych listewek. W ten sposób można stworzyć elementy konstrukcyjne o długości do kilkudziesięciu metrów. Drewno konstrukcyjne lite jest natomiast tworzone poprzez dwukrotne przetarcie drewna okrągłego.