Zaplecze techniczne służb komunalnych

Wycieczki zorganizowane po Warszawie.

Zaplecze techniczne służb komunalnych

Zakres prac wykonywanych przez służby komunalne oraz nieustający problem z pozyskiwanie odpowiedniej liczby pracowników powoduje, że jest to obszar bardzo zmechanizowany, gdzie wykonywanie prac należy do maszyn i urządzeń, obsługiwanych przez ludzi. Przede wszystkim dotyczy to sprzątania i czyszczenia ulic, a także wywóz wszelkiego rodzaju śmieci i nieczystości.

Jakie pojazdy zabezpieczają czystość i porządek w mieście?

Pojazdy komunalneNajwięcej na ulicach miast spotykamy śmieciarek. Są to typowe pojazdy komunalne. Drugim typowym pojazdem jest kombajn samojezdny, wyposażony w urządzenia odśnieżające, czyszczące jezdnie, zbierające zeschnięte liście oraz koszące i zbierające skoszoną trawę. Śmieciarki to pojazdy przystosowane do opróżniania przydomowych pojemników na  śmieci. Pojemnik jest podczepiany do specjalnych dżwigni znajdujących się z tyłu lub z boku samochodu, które unoszą i przechylają go w taki sposób, aby zawartość wysypała się do wnętrza samochodu, po czym pojemnik odstawiany jest na ziemię. Tak pracujące śmieciarki krążą po naszych miastach od rana do wieczora, zbierając tony różnych śmieci i odpadków i wywożąc je do wyznaczonych miejsc składowania i spalarni. Bardziej skomplikowanym urządzeniem jest miejski kombajn wieloczynnościowy. Jest on skonstruowany na bazie ciągnika, do którego przymocowane są różne narzędzia wykonujące określone zadania. W sezonie letnim jest to kosiarka i urządzenie zbierające skoszone trawy. Jesienią dmuchawa zdmuchująca opadłe liście, zaś zimą pług odśnieżający i szczotki do czyszczenia ulic. Są jeszcze urządzenia do polewania wodą lub posypywania piaskiem ulic. Producenci tych pojazdów stale doskonalą swoje wyroby, a także unowocześniają design. Zaletą szczególnie podkreślaną przez nich jest możliwość całorocznej pracy. Przynależny osprzęt jest dostosowany do wszystkich pór roku. Dlatego pojazd ten nie ma sezonowych przestojów i jest bardzo opłacalny. Na naszym rynku jest wiele firm handlowych, oferujących pojazdy komunalne. Są to pojazdy z najwyższej półki, ale i tańsze o niższym standardzie, spełniające te same funkcje.

Oprócz nowych, prosto z fabryki, można również kupić pojazdy używane, odpowiednio odnowione. Mają zdecydowanie niższe ceny i krótszą gwarancję, zwykle sprzedającego. Można jednak założyć, że spełniają wszystkie rekomendowane funkcje, a z punktu widzenia użytkownika to jest najważniejsze. Najwygodniej dokonywać zakupy tego sprzętu i nie tylko, za pośrednictwem internetu. Udostępniana wizualizacja stwarza możliwość dogłębnego poznania urządzenia, przed jego zakupem i uniknięcia nietrafionych decyzji.