Wytrzymałe tabliczki znamionowe

Wycieczki zorganizowane po Warszawie.

Wytrzymałe tabliczki znamionowe

Oznaczanie maszyn, które przetrwa wiele intensywnego użytkowania urządzenia jest wymagane polskim prawem. Stosowanie przez producentów tabliczek znamionowych dotyczy maszyn w wielkich zakładach produkcyjnych, urządzeń AGD oraz przede wszystkim na maszynach rolniczych i w pojazdach. Te ostatnie wzbudzają najwięcej emocji i są najczęściej poszukiwane przez właścicieli wiekowych urządzeń, które wielokrotnie w niewyjaśnionych warunkach zagubiły swoje pierwotne oznaczenia znamionowe.

Cechy tabliczek znamionowych do maszyn

tabliczka znamionowa do maszynOznaczenia tabliczką znamionową może dokonać wyłącznie producent maszyny lub podmiot przez niego wyznaczony do tej czynności. W przypadku jej zagubienia konieczne jest dostosowanie do procedur ujętych w specjalnym rozporządzeniu wdawanym przez Ministra Infrastruktury. Każda tabliczka znamionowa do maszyn musi być przymocowana w widocznym i łatwo dostępnym miejscu, ale jednocześnie na takiej części urządzenia, aby w przypadku napraw, część nie była łatwo wymienialna, co mogłoby spowodować zamienienie tabliczki z innego urządzenia lub jej usunięcie. Na tabliczce znamionowej muszą znaleźć się najważniejsze informacje o urządzeniu: marka (oznaczenie firmy produkującej), dane dotyczące homologacji, rozpoznawczy numer urządzenia odpowiadający numerowi VIN pojazdu oraz informacje dotyczące maksymalnych mas i obciążeń danej maszyny. Powyższe informacje muszą zostać umieszczone na tabliczce znamionowej w sposób trwały i nieusuwalny, aby możliwe było odczytanie danych nawet po wielu latach użytkowania urządzenia bądź pojazdu. Ich grubość waha się pomiędzy 0,5 do 1 cm a ich mocowanie może bazować na klejonej podstawie lub mieć pozostawione miejsce na nity lub śruby. Natomiast trwałość danych zamieszczanych na tabliczkach znamionowych do maszyn zapewnia zastosowanie trwałego aluminium anodowanego w połączeniu z laminatami grawerskimi oraz folią grawerską. Na tak przygotowanym podkładzie wybite informacje przetrwają przez całą żywotność oznaczonego urządzenia nawet jeśli będą poddane działaniu olei, smarów, słońca a nawet kwasów.

Wraz z ogólnym postępem technologicznym zmienia się też jakość stosowanych tabliczek znamionowych do maszyn. Coraz popularniejsze są tabliczki ze zmiennymi danymi o wysokiej odporności na zniszczenia spowodowane ścieraniem lub środkami chemicznymi, w tym działanie kwasów. Ich stosowanie pozwala na wyeliminowanie procesu mechanicznego znakowania tabliczek znamionowych i stosowanie informacji identyfikujących dane urządzenie ukrytych pod kodem kreskowym.