Wymiary i wyposażenie pionowego centrum obróbkowego

Od czasu, kiedy kilkadziesiąt lat temu wprowadzono pierwsze maszyny CNC, sporo się zmieniło. Przede wszystkim obróbka materiałowa stała się łatwiejsza, a co za tym idzie – można było szybciej wytworzyć znacznie więcej elementów o rozmaitych kształtach. Poszczególne maszyny stworzone do tego celu znacznie się od siebie różnią, a dobór odpowiedniego sprzętu jest kluczowy do osiągnięcia sukcesu w postaci produkcji najwyższej jakości. Warto wiedzieć, do czego są stworzone konkretne modele maszyn CNC.

Wybór pionowego centrum obróbkowego

pionowe centrum obróbkoweNależy zwrócić uwagę na sposób sterowania maszyną CNC. Wiele modeli oferuje niezwykle proste układy, które jednocześnie pozwalają tworzyć bardzo skomplikowane elementy. Istotne jest oprogramowanie, które w sposób graficzny pokazuje rozmaite opcje, które wybiera operator CNC. Ważne też, aby pionowe centrum posiadało właściwy rozmiar. Nie wszystkie maszyny zmieszczą się do zakładu produkcyjnego, dlatego przed zakupem należy zwrócić uwagę na podane wymiary, a następnie zmierzyć przestrzeń dostępną na hali. Dodatkowe wyposażenie ma znaczny wpływ na możliwości centrum obróbczego. Imadło maszynowe, które zwykle dodaje się do maszyny CNC, powinno być wykonane z wytrzymałej stali. Istotny jest też rodzaj tego dodatku. Istnieją imadła maszynowe – uchylne lub obrotowe – oraz modele wiertarskie. Pionowe centrum obróbkowe jest też często wyposażone w cyfrowy czujnik 3D. Warto zwrócić uwagę na jego obecność, ponieważ tylko on pozwoli wykonać bardzo skomplikowany element w precyzyjny sposób. Maszyna CNC tego rodzaju zazwyczaj zawiera również sondę pomiarową. To ona jest odpowiedzialna za przeprowadzanie badań, dzięki którym można w dokładny sposób stworzyć złożony element nowoczesnych urządzeń.  Niezwykle ważne są wymiary stołu, ponieważ to od nich zależą możliwości maszyny. Należy zwrócić uwagę także na przejazdy na osiach X/Y/Z oraz na markę wykonania. Warto wybierać sprawdzonych producentów centrum obróbkowych, bo razem z jakością urządzenia dostaje się gwarancję solidności tworzenia elementów.

Pierwsze obrabiarki powstały już na początku lat pięćdziesiątych, ale bardzo się różniły od maszyn, którymi dysponują dzisiejsze zakłady produkcyjne. Pierwotnie centra obróbkowe nie mogły być programowane przez operatora – tworzyły jedynie element, do wykonywania którego zostały wyprodukowane. Z czasem sytuacja się zmieniła. Obecnie do dyspozycji są nie tylko bardzo skomplikowane maszyny, lecz również i oprogramowanie. Pozwala ono tworzyć elementy w wygodny sposób.