Wydajne projektowanie szaf sterowniczych

Ogranicznik przepięć to urządzenie, które chroni cały sprzęt elektryczny w panelu sterowania przed udarami elektrycznymi lub przepięciem. Udar elektryczny może pochodzić z uderzenia pioruna lub z sieci energetycznej. Zasilanie można podłączyć do transformatora, który wyłącza zasilanie w celu zasilania mniejszych urządzeń. Jeśli moc wejściowa przekracza 120 woltów, zwykle stosuje się transformator.

Szafy sterownicze muszą być zabezpieczone przed spięciem

projektowanie szafy sterowniczejJeśli moc wynosi 120 woltów, można użyć zasilacza, aby obniżyć moc do 24 woltów. Teraz, gdy szafa sterująca ma energię wejściową z głównego wyłącznika i energię dystrybuowaną przez transformator lub zasilacz, różne napięcia można podłączyć do listew zaciskowych, aby jeszcze bardziej poprowadzić energię przez elektryczny panel sterujący. Bloki zacisków można rozmieścić z kilkoma innymi blokami w listwie zamontowanej na szynie DIN, aby zasilać zasilanie z jednego źródła do kilku urządzeń na całym panelu. Kolejna część panelu sterowania to urządzenie, które kontroluje i monitoruje proces mechaniczny. Porozmawiajmy o PLC lub Programowalnym sterowniku logicznym. PLC jest jak mózg całego procesu. PLC będzie miał procesor, w którym przechowywany jest program logiczny. Będzie miał powiązane wejścia i wyjścia, które pomogą kontrolować i monitorować linię montażową. Mówiąc o naszych listwach zaciskowych, będziemy prowadzić przewody od nich do naszych wejść i wyjść. Jest to bez wątpienia najistotniejszy element, jeśli chodzi o proces, jakim jest projektowanie szafy sterowniczej. Pozwala to na faktyczną kontrolę linii montażowej. Urządzenia, takie jak przełączniki zbliżeniowe, fotokomórki i inne czujniki, są ustawione na linii montażowej, aby przekazywać informacje zwrotne potrzebne PLC do sterowania działaniem linii. Wyjścia PLC zostaną podłączone do zestawu przekaźników, które zamkną wewnętrzny styk, który wyśle ​​moc, aby włączyć lub wyłączyć urządzenie na linii montażowej. Mniejsze przekaźniki będą sterować urządzeniami takimi jak światła lub wentylatory, podczas gdy większy przekaźnik, zwany „stycznikiem”, służy do sterowania silnikami. Interfejs człowiek-maszyna ”lub HMI.

Interfejs HMI można zamontować lokalnie na drzwiach panelu lub na zdalnym panelu umieszczonym bliżej maszyny. Interfejs HMI może być bardzo dynamicznym narzędziem pomagającym operatorowi w kontrolowaniu i monitorowaniu maszyny. PLC przesyła sygnały przez sieć do HMI w celu monitorowania, a HMI może wysyłać sygnały do ​​PLC w celu sterowania maszyną.