Wybór karmy bytowej dla psa

 

Nadal wiele psów w Polsce karmionych jest resztkami ze stołu. Ludzie dokarmiają swoich pupili składnikami, które tak naprawdę nie mogą znajdować się w ich diecie. Dobrym przykładem jest tutaj czekolada, której pies absolutnie nie może jeść – nie posiada enzymu rozkładającego teobrominę, dlatego czekolada działa na psa kardiotoksycznie (najgorzej wpływa na psa czekolada gorzka, która zawiera najwięcej kakao z teobrominą).

Źródła białka i węglowodanów w karmach

polecana karma dla psówJedna tabliczka czekolady może zabić średniej wielkości psa! Innymi produktami, których na pewno nie znajdziemy w karmach dla psów są rodzynki, winogrona, cebula czy czosnek. Te produkty również są toksyczne dla naszych pupili i należy ich bardzo unikać. Najlepiej jeśli pies żywiony jest tylko i wyłącznie karmą bytową, która opiera się na starannie wyselekcjonowanych składnikach. Jeśli pies nie jest na nic uczulony, to nie należy inwestować w karmy hipoalergiczne – jest to zupełnie bez sensu. Warto stosować karmy dla alergików tylko wtedy, kiedy uczulenie rzeczywiście zostanie potwierdzone przez stosowne testy laboratoryjne czy dietę eliminacyjną. W pozostałych przypadkach dobrym rozwiązaniem jest właśnie karma bytowa zawierająca wszystko to, czego pies potrzebuje. I tutaj pojawia się problem – na polskim rynku znaleźć można całe mnóstwo karm i ktoś kto nie zna się na żywieniu zwierząt, nie ma pojęcia o tym, która z tych karm jest warta uwagi. Taka polecana karma dla psów powinna zawierać źródło białko i węglowodanów. W tańszych karmach źródłem białka jest zazwyczaj kurczak. To oczywiście nie oznacza, że jest to złe źródło. Dla psów kurczak jest bardzo smakowity, dlatego jeśli zwierzę nie jest uczulone na to mięso, to nie ma żadnych przeciwwskazań do jego stosowania. Inne źródła białka to np. jagnięcina, wołowina. Te składniki również są popularne w karmach. Dziczyzna, konina, mięso z kangura, łososia, pstrąga to składniki droższych karm. Oprócz źródła białka w karmie bytowej musi znaleźć się również odpowiednie źródło węglowodanów. Zdecydowanie najczęściej w karmach jako źródło węglowodanów stosuje się zboża. Może to być np. pszenica.

I tu tak samo: jeśli nie ma problemów alergicznych, to nie trzeba decydować się od razu na inne źródła węglowodanów. Bardziej lekkostrawnym źródłem jest np. ryż. Też znajduje się on w wielu karmach bytowych, a są one tylko nieco droższe od tych z pszenica. Warto zwrócić uwagę na to, czy w karmach znajdują się odpowiednie dodatki witamin, makro i mikroelementów, która jak wiadomo, są niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania organizmu psa.