Sposoby na częste kolki

Noworodki i niemowlaki w pierwszych miesiącach życia, często miewają kłopoty z karmieniem, ponieważ ich układ pokarmowy nie jest jeszcze w pełni ukształtowany. Maluch może w tym czasie pić wyłącznie mleko mamy lub modyfikowane z butelki. Ważny jest sposób, w jaki dziecko pije mleko, ponieważ od niego zależy czy będą mu później dokuczały pewne dolegliwości bólowe.

Kiedy pojawia się kolka u noworodków?

co jest dobre na częste kolki dla noworodkaDzieci rodzą się z umiejętnością ssania, ale dotyczy ona głównie ich kciuka, ponieważ intensywnie trenowały tą umiejętność w brzuszku mamy. Maluch musi się nauczyć właściwie ssać pierś mamy, ale na to potrzeba trochę czasu. Niektóre dzieci niemalże od samego początku piją mleko bardzo łapczywie i szybko, przez co połykają w trakcie posiłku sporo powietrza, które gromadzi się w brzuszku i jelitach. Taki stan może wywoływać bolesne kolki, które dotykają co piątego noworodka i co dziesiątego niemowlaka. Co jest dobre na częste kolki dla noworodka dowiemy się z internetu, gdzie wiele doświadczonych mam udziela porad innym mamom. Jeżeli nie chcemy słuchać porad z internetu, to najprościej udać się z maluszkiem do pediatry, który z pewnością doradzi najlepszy sposób na kolki u malucha. Należy podkreślić, że nie każde dziecko doświadcza kolek i nie zawsze są one tak samo intensywne. U niektórych dzieci pojawiają się one sporadycznie i są mało intensywne, a inne mogą mieć bóle kolkowe nawet codziennie po każdym posiłku. Lekarze wciąż nie wiedzą, dlatego dokładnie się one pojawiają w wieku od czwartego do nawet dziesiątego tygodnia życia. Na pewno właściwą dietą mamy, można ograniczyć ryzyko pojawianie się kolek, jeżeli karmi ona piersią, ale już na łapczywe jedzenie malucha ciężko będzie jakoś zaradzić. Na szczęście kolki samoistnie zanikają, więc jest to problem okresowy. Z pewnością skutecznym sposobem na kolki u maluchów jest wykonanie delikatnego masażu okrężnymi ruchami, zaczynając na wysokości żołądka i schodząc do poziomu jelit. Jest to bezpieczny sposób na pozbycie się nagromadzonych pęcherzyków powietrza, które w samoczynnie się nie wydostaną na zewnątrz.

Noworodki nie są w stanie sobie poradzić z kolkami, ponieważ nie kontrolują swoich ruchów. Kiedy dotyka je kolka, to najczęściej mają twardy, wzdęty brzuszek i przykurczają nóżki do niego. To powinien być czytelny sygnał dla rodziców, że dziecko ma kolkę i trzeba mu jak najszybciej pomóc. Jeżeli domowe sposoby zawodzą, to można skorzystać ze środków aptecznych w formie kropli lub syropów na bazie ziół, które można kupić bez recepty.