Silosy paszowe ze stali konstrukcyjnej

Niezbędnym elementem wyposażenia gospodarstw rolnych są silosy paszowe. Służą do przechowywania mieszanek paszowych, śrut zbożowych oraz otrębów, których masa nie przekracza 800 kg/m³. Silosy świetnie spełniają się także jako forma magazynowania ziaren zbóż, kukurydzy oraz substancji oleistych. 

Wybieramy silos dla potrzeb gospodarstwa rolnego

silosy paszowe cenaNajczęściej stosowanym rozwiązaniem konstrukcyjnym w zakresie projektowania silosów paszowych jest forma tzw. leja, którego ergonomiczna forma umożliwia przesyp pasz do przenośników o różnych formach przenoszenia.Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów silosów. Głównym kryterium, jakim będziemy kierować się przy jego wyborze na potrzeby naszego gospodarstwa będzie przede wszystkim pojemność. Możemy zdecydować się na zasobnik umożliwiający przechowywanie zbóż o kubaturze od 2 do 6 ton, następnie od 6 do 12 ton dla leja o średnicy od 1,8 do 2,1m. Następnie dla silosów o Ø2,5m pojemność będzie wynosić od 11 do 21 ton. Kolejno Ø2,8m to zbiorniki w zakresie 8 do 30 ton oraz silosy paszowe, które w swojej konstrukcji uwzględniają leje od średnicy 3,5m umożliwiają przechowywanie pasz w zakresie 14 do 49ton. Do produkcji zasobników na potrzeby gospodarstw rolnych stosuje się wysokogatunkową, ocynkowaną stal konstrukcyjną, która cechuje się niebywałą odpornością na zewnętrzne czynniki atmosferyczne, takie jak zmienność temperatur, dzięki czemu pasze są utrzymywane w wyrównanej średniej amplitudzie temperatur, a silosy nie są podatne na działanie korozji. Wybierając silos dla potrzeb gospodarstwa rolnego mamy możliwość zakupu używanego jak również nowego sprzętu. Decydując się na silosy paszowe cena towaru z pierwszej ręki będzie kształtowała się w zakresie od około 4000,00zł do 7000,00zł dla małych zasobników o pojemności do 15t. Kupując używany silos na popularnych portalach ogłoszeniowych możemy znaleźć zasobnik już od około 2000,00zł. Chcąc kupić średniej pojemności silos paszowy z rynku pierwotnego, którego pojemność będzie obejmowała zakres od około 15 do 21ton koszta będą się kształtowały w zakresie od 7000,00zł do 9000,00zł, natomiast zasobniki o tonażu przekraczającym 21t to inwestycja rzędu od około 9800,00 do maksymalnie 12.500zł.

Na rynku dostępne są również silosy paszowe wykonywane z włókien na bazie plastiku, jednakże w przeciwieństwie do zasobników wykonanych ze stali konstrukcyjnej nie są one tak odporne na działanie czynników zewnętrznych. Zastosowanie słabszych pod względem mechanicznym materiałów zwiększa również podatność na uszkodzenia, dlatego zalecamy zakup silosów paszowych wykonanych ze stali.