Precyzyjna obróbka elementów metalowych

 

Dokładne odwzorowanie elementów prototypowych samolotów było w warunkach warsztatowych niewykonalne, głównie z racji ich skomplikowania i konieczności idealnego zachowania wymiarów. Wadliwe czy niedokładnie wykonywane podzespoły mogły bowiem nie tylko spowodować awarię, czy znacznie utrudniać pracę któregokolwiek z układów prototypu, ale również uniemożliwić zmontowanie maszyny na linii produkcyjnej. Inwestycja w maszyny obróbkowe nie była jednak możliwa, gdyż nie posiadaliśmy środków na zakup najnowocześniejszych urządzeń, wymaganych do produkcji podzespołów.

Profesjonalna obróbka brył stalowych

obróbka metaliZnacznie tańszą i wygodniejszą alternatywą było zamówienie podzespołów z zakładu, wykonującego części i prowadzącego obróbkę stali na zamówienie. Większość takich zakładów posiadało bowiem najnowocześniejsze maszyny obróbkowe, pozwalające na stworzenie dowolnego elementu czy kształtu, wykonanego z każdego stopu stali czy materiałów o podobnej twardości i podatności na obróbkę. W zakładzie w którym zwykle zamawialiśmy podzespoły i elementy do prototypowych maszyn, obróbka metali przeprowadzana była na najnowocześniejszych centrach obróbczych i stołach do CNC. Stworzenie bardzo precyzyjnego i idealnie dopasowanego wymiarami elementu było więc bardzo proste i mogło być wykonane szybko, co przekładało się również na znacznie niższe koszty zamówień. Urządzenia do obróbki, jakimi zakład dysponował, były co prawda przeznaczone przede wszystkim do pracy z przemysłowymi gatunkami stopów metalowych, aczkolwiek należały do na tyle zaawansowanych narzedzi, iż po wymianie frez i wierteł, przeznaczonych do wykonywania kształtów, mogły one być również używane do obróbki materiałów o mniejszej twardości czy wytrzymałości, takich jak plastiki czy drewno. Prace wykonywane były na podstawie projektów trójwymiarowych, tworzonych w programach komputerowych, a owe projekty były później wprowadzane do pamięci urządzenia i przeprowadzane na podstawie wymiarów, podanych w projekcie.

By wyeliminować jakiekolwiek błędy w obróbce, i umożliwić łatwe poprawienie niedoróbek czy niedoskonałości, wszystkie urządzenia w zakładzie były fabrycznie wyposażone w skanery laserowe, umożliwiające bardzo dokładne sprawdzenie wymiarów i kształtu skończonej bryły po zakończeniu pracy maszyny. W razie wykrycia jakichkolwiek niezgodności, maszyna natychmiast przeprowadzała prace korygujące, w celu usunięcia niedoskonałości lub dokładniejszego dopasowania końcowego kształtu do wprowadzonego wcześniej projektu.