Pianki PUR zamkniętokomórkowe i otwartokomórkowe

Materiałów termoizolacyjnych jest na polskim rynku naprawdę sporo. Do najczęściej stosowanych należą wełna, styropian i bardzo popularna ostatnio pianka poliuretanowa. Wełnę i styropian można nakładać samemu. Jeśli ktoś jednak nie zna się na technologii produkowania pianki poliuretanowej i nie ma odpowiedniego do tego sprzętu, nie poradzi sobie z samodzielną termoizolacją pianką PUR.

Współczynnik lambda w piance PUR

izolowanie poddasza pianą pur - śląskW takiej sytuacji konieczne jest skorzystanie z pomocy firm budowlanych, które mają w swojej ofercie takie usługi. Korzystający z oferty ocieplania najbardziej chwalą sobie szybkość takiej usługi. Wełną czy styropianem trzeba ocieplać poddasze nawet przez kilka dni – jest to zadanie żmudne i czasochłonne, a poza tym nie daje takiego efektu jak pianka PUR. To właśnie poliuretan pozwala na wykonanie profesjonalnego ocieplenia dachu w ciągu jednego dnia (oczywiście zależy to od łącznej powierzchni poddasza). Ogólnie rzecz ujmując, można spotkać na polskim rynku dwa rodzaje pianek poliuretanowych. Należą do nich: pianki zamkniętokomórkowe oraz pianki otwartokomórkowe. W przypadku pianek zamkniętokomórkowych ich budowa polega na tym, że składają się one z pęcherzyków całkowicie zamkniętych. Pęcherzyki są oczywiście mikroskopijne. Budowa takiej pianki przypomina nieco polistyren XPS. W związku z tym piankę taką stosuje się w bardzo podobnych miejscach, a więc wszędzie tam gdzie zastosowalibyśmy styropian albo płyty poliuretanowe. Jeżeli chodzi o izolowanie poddasza pianą pur – śląsk, to oczywiście w większości przypadków stosuje się do takiego ocieplania piankę zamkniętokomórkową. Zaletą pianki poliuretanowej jest też jej lekkość. Nie będzie ona znacznie obciążać dachu, a poza tym nie będzie zajmować dużej ilości miejsca – nie będziemy więc tracić na powierzchni pomieszczeń, które znajdują się na poddaszu. Z kolei termoizolacja pianki poliuretanowej również określana jest jako bardzo dobra. Tu dużą rolę odgrywa współczynnik lambda, który mówi nam o przepuszczalności materiału termoizolacyjnego. Im niższy współczynnik lambda tym lepiej, bo mniej ciepłego powietrza wydostanie się na zewnątrz budynku.

I tak w przypadku pianki poliuretanowej współczynnik lambda jest niższy niż w styropianie czy wełnie. Pianka poliuretanowa nie przepuszcza pary wodnej. Ma wysoką odporność na wodę, dlatego nie musimy obawiać się zagrzybienia poddasza, ścian. Kiedy pianka poliuretanowa wyschnie, to staje się bardzo odporna na wszelkiego rodzaju naprężenia. Taki materiał jest sztywny i twardy, więc dobrze izoluje poddasze.