Organizacja i porządek w kablach

 

Podczas budowy domu i wykonywania instalacji elektrycznej konieczne jest jej odpowiednie uporządkowanie i organizacja. Ułatwi to w razie przyszłych remontów zachowanie wszystkiego w porządku, znalezienie poszukiwanego źródła usterki w razie awarii. Nieuporządkowane kable są ponadto bardzo kłopotliwe, nieestetyczne i mogą stwarzać zagrożenie. To samo się tyczy kabli poprowadzonych na wierzchu, w pomieszczeniach mieszkalnych. Plątanina kabli od komputera, czy telewizora wygląda nieestetycznie, a ponadto jest siedliskiem kurzu.

Jak uporządkować kable?

opaski do kabliSposób organizacji kabli należy przede wszystkim dobrać do ich ilości, miejsca, w którym się znajdują, przeznaczenia i tego, jak często może być odłączany od zasilania i przenoszony w inne miejsce, jak ładowarka do komputera, czy telefonu. Organizacja kabli jest równie istotna w przypadku instalacji elektrycznej całego domu, kabli zasilających urządzenia elektryczne oraz rzadko używanych kabli od ładowarek, aparatów i innych sprzętów, które składowane są w różnych szafach, czy kartonach. Sprawa organizacji jest najłatwiejsza w ostatnim przypadku – kable wystarczy zwinąć i zabezpieczyć lub stworzyć w kartonie specjalne przegródki, w które zostaną umieszczone. Bardziej kłopotliwe są kable znajdujące się na wierzchu. Kable od telewizora, czy komputera stacjonarnego i innych urządzeń, które z reguły przez bardzo długi czas umieszczone są w jednym miejscu warto uporządkować i w miarę możliwości ukryć za meblami. Aby kable nie plątały się ze sobą warto na całej długości, co kilkanaście centymetrów połączyć ze sobą – w tym celu przydatne mogą być opaski do kabli. Popularne trytytki są rozwiązaniem bardziej długofalowym, polecanym do porządkowania instalacji elektrycznej, której nie zmienia się do momentu awarii lub zmiany położenia kontaktów, czy oświetlenia. Do kabli od komputera, czy telewizora dużo lepiej mogą sprawdzić się opaski z rzepem – są wielokrotnego użytku, łatwe do zdjęcia i przełożenia w inne miejsce. Także ten sposób jest świetnym rozwiązaniem dla przechowywania rzadziej używanych przewodów – miękka wyściółka nie niszczy kabli, a odpowiednie ich przechowywanie przedłuża żywotność przewodów. Opaski takie mogą być tekstylne lub syntetyczne, w wielu różnych kolorach, o różnych zaczepach – ich wybór zależy od preferencji i oczekiwań użytkownika.

Odpowiednie zabezpieczenie przechowywanych kabli zwiększa ich żywotność, zabezpieczone i uporządkowane kable od sprzętów elektrycznych będą wyglądały estetycznie, schludnie i nie będą miejscem zbierania się kurzu, jak w przypadku nieuporządkowanych przewodów. Obecnie na rynku jest wiele różnych rozwiązań i możliwości, dzięki którym z łatwością można dobrać sposób organizacji kabli do swoich oczekiwań.