Ogrzewanie przy pomocy promienników

Koszty utrzymania budynku stale wzrastają. Z roku na rok coraz więcej płacimy za wodę, prąd i ogrzewanie. Nic w tym dziwnego, że ludzie decydują się na rozwiązania, które mają im pomóc zaoszczędzić. O ile wodę i prąd możemy oszczędzać w dość prosty sposób, to z oszczędzaniem energii potrzebnej do ogrzewania budynku już nie jest tak prosto. Najrozsądniejszym sposobem jest zmiana rodzaju posiadanego ogrzewania na takie, które zużywa mniej energii, a jednocześnie jest wystarczająco wydajne.

Działanie promienników elektrycznych

promiennik ciepłaNa rynku dostępnych jest kilka rodzajów promienników. Wyróżnić możemy między innymi promienniki gazowe i elektryczne. Te drugie są znacznie popularniejsze. Promiennik ciepła jest urządzeniem, które wytwarza ciepło skutecznie podgrzewając powietrze. Podstawową różnicą między tradycyjnym ogrzewaniem konwekcyjnym, a promiennikami jest taka, że promienniki podgrzewają powietrze, a ogrzewanie konwekcyjne tylko miesza ciepłe powietrze z zimnym. Właśnie z tego powodu promienniki są lepsze. Ogrzewanie promiennikami jest znacznie wydajniejsze. Podniesienie temperatury powietrza o kilkanaście stopni Celsjusza przy pomocy takiego ogrzewania trwa znacznie krócej, skutkuje to dużo mniejszym zużyciem energii, co przekłada się na oszczędności. Promienniki posiadają rdzeń, który rozgrzewany jest do bardzo wysokiej temperatury przy pomocy energii elektrycznej. Dzięki temu że promienniki zasilane są energią elektryczną to nie wytwarzają dymu, więc nie potrzebujemy pozwoleń na ich montaż. Promienniki są w stu procentach ekologiczne, dzięki temu możemy starać się o dotację, która pokryje koszt zakupu i montażu promienników. Ogrzewanie tego typu sprawdza się przede wszystkim w budynkach o bardzo dużej kubaturze, takich jak hale przemysłowe, co nie oznacza, że nie nadaje się do domów jednorodzinnych. Coraz częściej możemy się spotkać z takim ogrzewaniem w prywatnych domach. Popularność takiego ogrzewania stale wzrasta, a bierze się ona między innymi z tego, że takie ogrzewanie jest bardzo dobre.

Za jeden promiennik zasilany energią elektryczną zapłacimy od trzystu złotych do maksymalnie dwóch tysięcy złotych. Kwota jaką musimy poświęcić na taki zakup jest zależna od kilku czynników. Największy wpływ na cenę promiennika ma jego wydajność. Im lepszej jakości promiennik, tym więcej za niego zapłacimy. Akurat w tym przypadku jakość idzie w parze z ceną. Zakupu możemy dokonać w sklepach stacjonarnych lub przez internet. Montaż jest na tyle łatwy, że powinniśmy poradzić sobie z tym sami.