Ochrona psa przed pasożytami

Do najważniejszych czynności profilaktycznych u psa, zaraz obok szczepień, należy odrobaczanie. Ten zabieg należy przeprowadzać regularnie. Ma on ogromne znaczenie dla zdrowia i dobrego samopoczucia psa. Jest też ważny dla zdrowia innych domowników zarówno ludzi jak i zwierząt, które w przebywają z nim w domu. Każdy może zarazić się pasożytami. Zarobaczone zwierze uwalnia pasożyty ze swoimi wydzielinami i zanieczyszcza nimi środowisko dookoła. Jak z nimi walczyć?

Jak powinno się odrobaczać psa?

odrobaczanie psaDość często zdarza się, że pies ma robaki. Odrobaczanie psa to jedna z podstawowych czynności profilaktycznych i leczniczych. Każdy właściciel psa powinien pilnować, aby ten zabieg był regularnie przeprowadzany. Obecność pasożytów wewnętrznych może stanowić duże zagrożenie dla życia psa zwłaszcza jeżeli jest to szczeniak, pies w podeszłym wieku lub pies, który jest osłabiony przebytą chorobą. Pies może się nimi zarazić na kilka sposobów. Przede wszystkim może je nabyć poprzez drogę pokarmową. Do ich inwazji może dojść w wyniku zjedzenia przez psa zanieczyszczonego pokarmu lub roślin. Oprócz tego mogą również pochodzić z zanieczyszczonej wody. Dość często zdarza się, że szczenięta rodzą się zarażone pasożytami. U dorosłego psa larwy glisty mogą znajdować się w tkankach lecz nie są one aktywne i pies nie wykazuje żadnych objawów zarobaczenia. U ciężarnej suki zachodzą pewne zmiany hormonalne i to pod ich wpływem uaktywniają się wcześniej uśpione larwy. Poprzez układ krwionośny docierają one do łożyska i tak prostym sposobem dostają się do organizmu płodów. Szczenię również może się zarazić od matki w czasie karmienia. Jeżeli w organizmie karmiącej suki znajdują się dorosłe postaci pasożytów to w jej mleku mogą znajdować się larwy. Z tego względu pierwsze odrobaczenie powinno być wykonane w drugim tygodniu życia szczeniąt i musi być powtarzane co dwa tygodnie. Ciągnie się to aż do dwóch tygodni po odstawieniu szczeniąt od suki. Koniecznie należy odrobaczać sukę razem z miotem żeby nie zarażały się nawzajem. Harmonogram odrobaczania dorosłych psów zależy od ich wieku, stanu zdrowia, trybu życia oraz diety. Karmienie surowym mięsem zwiększa ryzyko wystąpienia pasożytów w jego organizmie. Psy, które przebywają w domu i mają ograniczony kontakt z innymi osobnikami powinno się odrobaczać 1-2 razy w roku. Natomiast psy, które mają stały kontakt z obcymi psami należy odrobaczać nawet 4 razy w roku. Jeżeli psy jedzą surowe mięso to należy je dodatkowo 4 razy w roku odrobaczać przeciwko nicieniom, a co miesiąc przeciwko tasiemcom. Wyróżnia się cztery preparaty, których używa się do odrobaczania psów. Są to tabletki, pasty, zawiesiny oraz preparaty typu spot-on.

Dobranie odpowiedniego preparatu oraz jego dawki musi określić lekarz weterynarii. Wybór ten jest zależny od wieku oraz wagi psa. Preparaty takie dostać możemy głównie w gabinecie weterynaryjnym. Jedynie te typu spot-on są ogólnodostępne w sklepach zoologicznych, ale zawsze powinniśmy radzić się lekarza weterynarii przed ich zastosowaniem. Działania profilaktyczne mogą skutecznie ochronić naszego psa od chorób, które mogą być powikłaniem po zarobaczeniu. Każdy właściciel zwierzęcia powinien pilnować żeby robić to regularnie.