Nowoczesne rozwiązania są jednocześnie opłacalne

W dobie drożejącego prądu oraz innych mediów wskazane są poszukiwania alternatywnych sposobów na wytwarzanie i oszczędzanie chociażby energii elektrycznej czy ciepła. Obecnie zdecydowana większość zużywanej energii elektrycznej pochodzi ze scentralizowanych jednostek wytwórczych. Jednostki te działają przeważnie w oparciu o spalanie paliw stałych takich jak chociażby węgiel kamienny czy brunatny. W wyniku powolnego wyczerpywania się lokalnych zasobów koszt wytworzenia jednostki energii wzrasta. Proces ten jest obserwowany od lat.

Rekuperacja wykorzystywana w ekologicznych obiektach

opłacalny rekuperatorOprócz tego w trosce o ochronę środowiska zaostrzają się przepisy i regulacje prawne, które mają na celu wyłączenie z eksploatacji źródeł o emisji przekraczającej przyjęte normy. W połączeniu z rosnącym zużyciem energii przez konsumentów sprawia to, że niezbędne są nowe i alternatywne sposoby wytwarzania oraz oszczędzania energii. Jeśli chodzi o ciepło jest ono wytwarzane w elektrociepłowniach obok prądu. Następnie jest ono dostarczane odbiorcom końcowym poprzez sieci ciepłownicze. Podobnie jak w przypadku energii elektrycznej koszt jednostkowy energii cieplnej wzrasta. Powody są analogiczne jak te wcześniej wspomniane przy okazji omawiania wytwarzania energii elektrycznej. Na szczęście technologia ciągle się rozwija i na rynku dostępne są nowoczesne rozwiązania, które pozwalają poczynić pewne oszczędności oraz spełnić zaostrzające się wymogi prawne. Jednym z takich rozwiązań jest zastosowanie wentylacji z odzyskiem ciepła, która w znaczny sposób jest w stanie ograniczyć zużycie tego surowca. Do tego koszty wdrożenia takiej technologii spadają wraz z nowymi producentami urządzeń, którzy wchodzą ze swoim produktem na rynek. Warto wspomnieć, że opłacalny rekuperator można obecnie dostać za ułamek ceny w porównaniu do rozwiązań dostępnych jeszcze kilka lat temu. Spowodowane jest to upowszechnieniem się technologii oraz materiałów z których wykonywane są rekuperatory.

Coraz więcej firm świadczy również usługi serwisu oraz instalacji tego typu urządzeń co sprawia, że technologia związana z odzyskiem ciepła z powietrza jest powszechnie dostępna również dla użytkowników indywidualnych. W zależności od charakterystyki budynku projektant musi rozważyć, która instalacja związana z wentylacją przyniesie najlepsze rezultaty. Instalacja z rekuperatorem jest bowiem sporo droższa w początkowej fazie inwestycji od wentylacji grawitacyjnej czy mechanicznej. W trakcie eksploatacji rekuperatora staje się ona coraz bardziej opłacalna. Jest to związane z oszczędnościami, które są czynione każdego dnia działania instalacji.