Nowoczesne ogrzewanie pompą ciepła

Poszukiwanie alternatywnych sposobów ogrzewania budynku to w dzisiejszych czasach powszechna praktyka zdecydowanej większości inwestorów. Ceny energii wciąż rosną i nic nie wskazuje na to, aby miało się coś zmienić. Nawet cena gazu, który jest jednym z najbardziej opłacalnych rozwiązań w instalacjach grzewczych sukcesywnie pnie się w górę, co skłania nas do rozważenia innych sposobów na ciepło w domu. Jednym z ciekawych rozwiązań są pompy ciepła, które doczekały się już całkiem pokaźnej rzeszy zwolenników.

Gruntowa pompa ciepła – jak to działa?

precyzyjne odwierty pod pompy ciepłaNa czym polega ogrzewanie za pomocą pompy ciepła, jakie są jej rodzaje oraz czy to się opłaca? W tego rodzaju instalacji wyróżniamy dwa źródła ciepła: dolne i górne. Źródłem dolnym jest powietrze woda lub grunt, natomiast górne źródło to nic innego, jak instalacja grzewcza rozprowadzona w budynku. W przypadku takiej metody ogrzewania domu zarówno górne jak i dolne źródło jest niezwykle istotne i należy się dobrze zastanowić, które z nich będą najlepiej współpracowały. W naszym klimacie najbardziej ekonomicznym rozwiązaniem okazuje się być czerpanie ciepła z gruntu, a zatem instalacja z gruntową pompą ciepła. Na określonej głębokości w gruncie panuje niemal stała dodatnia temperatura, niezależnie od temperatury powietrza, dlatego wydajność ogrzewania opartego na gruntowej pompie ciepła będzie najwyższa i stała, niezależnie od ilości kresek poniżej zera. Pamiętajmy jednak, że wymienniki ciepła montowane w gruncie mogą mieć postać poziomych lub pionowych kolektorów. Koszty instalacyjne tych dwóch rozwiązań sporo się różnią. Kolektory poziome wiążą się z mniejszym wydatkiem, jednak zajmują dużo więcej miejsca na terenie działki, dlatego nie wszędzie inwestycja ta jest możliwa do zrealizowania. Inaczej jest w przypadku kolektorów pionowych (sond gruntowych). Precyzyjne odwierty pod pompy ciepła z wymiennikami pionowymi nie są tanie, jednak są możliwe do wykonania niemal na każdej, nawet małej działce. Poza tym wydajność i stabilność takiego rozwiązania jest jeszcze lepsza, niż w przypadku kolektorów poziomych.

Przed podjęciem decyzji i wykonaniem projektu warto ustalić roczne zapotrzebowanie na ciepło swojego domu. To pozwoli nam na dopasowanie najbardziej efektywnego, a jednocześnie najkorzystniejszego cenowo rozwiązania. Pamiętajmy również, że na pracę całego układu ma wpływ rodzaj zastosowanych w domu grzejników. Tradycyjne grzejniki rozgrzewające się do wysokich temperatur będą mimo wszystko generowały wyższe koszty pracy instalacji, dlatego lepiej zdecydować się na ogrzewanie płaszczyznowe niskotemperaturowe.