Nowoczesne drukarki fleksograficzne

Funkcjonalna drukarka fleksograficzna zapewnia znakomite parametry pracy, dzięki czemu może być wykorzystywana w wielu różnych branżach. Jest to urządzenie niezwykle uniwersalne, które bez większych trudności można dopasować do indywidualnych potrzeb. Warto podkreślić, że jest to rozwiązanie dedykowane dla małych i dużych firm. Solidna konstrukcja sprawia, że sprzęt zostanie w nienaruszonym stanie pomimo intensywnego użytkowania. Jest to inwestycja na lata. 

Zastosowanie i działanie drukarki fleksograficznej

drukarka fleksograficznaZaawansowana drukarka fleksograficzna doskonale sprawdza się podczas drukowania etykiet, które można wykorzystać do dowolnych celów. Opisywany typ urządzenia umożliwia zastosowanie elastycznego podłoża drukowanego. Ponadto obsługuje ono szybkoschnące farby ciekłe. Sprzęt wykonany z certyfikowanych tworzyw zapewnia bezpieczne, a zarazem sprawne działanie. Lepkościomierze odpowiadają za utrzymanie odpowiedniej konsystencji tłuszczu, co zmniejsza ryzyko powstania nieestetycznych plam. Drukarka fleksograficzna działa na zasadzie rotacyjnej. Jej podstawowymi elementami są dwa walce oraz dwa cylindry, które razem tworzą zanurzeniowy zespół farbowy. W maszynach fleksograficznych wykorzystywane są szybkoschnące farby ciekłe i elastyczne podłoża drukowe. W fazie przygotowawczej, forma drukowana zostaje umieszczona na cylindrze firmowym, a jej wierzchnia warstwa rozciąga się. Zmiany w obrębie kształtów i kolorów są uwzględniane w nowoczesnych programach komputerowych, aby nie doszło do zniekształcenia obrazu, czyli dystorsji. Formy drukowe mogą być przygotowane w systemie CTP lub konwencjonalnie. Drukarki fleksograficzne mogą być wielocylindrowe lub posiadać jeden cylinder centralny. Wykorzystuje się w nich farby rozpuszczalnikowe, wodne, eltrenoutwardzalne i – najczęściej ze względu na niższy koszt – fotoutwardzalne. Najpopularniejsze drukarki fleksograficzne są zwojowe, co oznacza że podłoże drukowane podawane jest na roli. Sprawne drukarki fleksograficzne znajdują zastosowanie w branży opakowaniowej. 

Urządzenia tego typu umożliwiają wykonywanie nadruków na podłożach nienasiąkliwych z tworzyw sztucznych, zwłaszcza na foliach. Maszyny fleksograficzne mają duży udział w procesie produkcji opakowań foliowych. Z pewnością przyczyniła się do tego możliwość szybkiego odparowania i utwardzenia farby. Nowoczesne drukarki dodatkowo umożliwiają połączenie druku i obróbki, ponieważ wyposażona jest w wykrojniki rotacyjne i opcję uszlachetniania druku. Wykorzystywane są także do produkcji etykiet samoprzylepnych.