Nepal, bliżej niż myślimy

Pośród wszystkich nacji azjatyckich polski przedsiębiorca upodobał sobie pracowników z Nepalu, uznając ich za najdokładniejszych i najbardziej lojalnych. Polskie firmy pośrednictwa pracy sprowadzają pracowników do pracy z całej Azji Południowo-Wschodniej i coraz głębiej penetrują tamtejszy rynek docierając do krajów Azji Połdniowej, czyli do Indii, Pakistanu, Nepalu i Bhutanu. Z tych czterech krajów, to właśnie pracownicy z Nepalu okazują się być dla naszych przedsiębiorców najlepsi.

Nepalczycy to dobrzy pracownicy

pracownicy z nepaluMówi się, że nie ma czynności, której Nepalczycy by nie sprostali. Chociaż osobiście nie pracowałem nigdy z Nepalczykami to prawdopodobnie jest w tym dużo prawdy. To właśnie dzielny lud Szerpów, zamieszkujących teren Himalajów jest odpowiedzialny za sprawny przebieg wielu komercyjnych wyprawa w najwyższe góry świata. Szerpowie słyną ze swoją odwagi, ale na himalajskich szlakach wykazują się niezwykła roztropnością, wynikającą ze znajomości gór i ich kaprysów, ale także z szacunku do gór. Pracownicy z Nepali w Polsce pracują najczęściej w przemyśle tekstylnym, w budowlance, zwłaszcza w pracach wysokościowych, a także w przemyśle stoczniowym i jako niewykwalifikowani pracownicy linii produkcyjnych. Wielu z pracowników pochodzących z Nepalu zaczynało swoją aktywność zawodową w Indiach, w branży automotive, stąd pracownicy z Nepalu doskonale odnajdują się w polskich zakładach przemysłu motoryzacyjnego. Ludzie z tej części świata traktują pobyt w Polsce jak szanse na lepszą przyszłość w kraj stabilnym gospodarczo i politycznie, gdzie można godnie żyć nie pracując po 12 godzinnie 7 dni w tygodniu. Agencje Pracy, które rekrutują wśród Azjatów oferują również obsługę zatrudnienia polecanych pracowników. Jest to bardzo duże udogodnienie, biorąc pod uwagę fakt, że procedury prawa pracy dla cudzoziemców są skomplikowane, czasochłonne, a sam koszt zatrudnienia pracownika z Azji Południowej bądź z Azji Południowo-Wschodniej jest stosunkowo duży, porównując go z kosztami zatrudnienia pracownika z Europy Wschodniej.

Agencje pośrednictwa pracy podkreślają, że pracownicy z Azji Południowo-Wschodniej traktują nasz kraj jako docelowe miejsce zakładania domu, pracy i życia. Doświadczenie pokazuje, że pracownicy z Nepalu są szczególnie lojalni i wypełniają swoje umowy bez żadnych problemów natury wychowawczej. Dla Nepalczyków jest to szansa na lepszą przyszłość, dla pracodawców jest to szansa na znalezienie dobrego pracownika na lata, a dla całego rynku pracy jest to okazja do uzupełnienia braków w sile roboczej.