Kursy wspinaczki są jednocześnie przydatne i tanie

Sezon wspinaczkowy zbliża się wielkimi krokami. W tym czasie wiele osób zaczyna już planować swoje kolejne wyjazdy do Jury lub w jakieś miejsce wypełnione granitowymi skałami, które mają bardzo dobre tarcie, ale za to mogą być mniej przyjemne dla skóry. Niezależnie od tego, czy wolimy postawić na łagodne skały wapienne, czy raczej na szorstki granit, warto zastanowić się nad tym, czy jakiś niedrogi kurs nie pomógłby nam się wspinać lepiej. W skałach odbywa się wiele takich kursów, podczas których można miło spędzić czas robiąc to, co lubimy najbardziej, a poza tym, dowiedzieć się sporo nowych rzeczy.

Kurs wspinaczki nie musi być drogi

tani kurs wspinaczki skalnejWspinanie się na trudne trasy nie musi być dla nas niewykonalne. Jeśli tylko będziemy tego naprawdę chcieli, będziemy mogli dość szybko osiągać bardzo dobre wyniki. Szczególnie ważne w takich sytuacjach jest jednak to, by ktoś nas odpowiednio pokierował, by nie tkwić zbyt długo w tym samym miejscu. Niektórzy obawiają się niestety tego, że szkolenie będzie bardzo obciążające finansowo – nie jest to jednak problem w dzisiejszych czasach. Teraz tani kurs wspinaczki skalnej możemy znaleźć w wielu miejscach i na pewno nie będziemy rozczarowani, gdy się na niego wybierzemy. Kurs wspinaczki skalnej trwający około dwa tygodnie jest zazwyczaj znacznie tańszy, niż kupienie całego sprzętu wspinaczkowego, a nauczymy się na nim wspinać znacznie lepiej. Niezależnie od naszego poziomu, o ile oczywiście nie jesteśmy już profesjonalistami, będziemy mogli zdobyć praktyczne zdolności, które nie tylko pomogą nam w zdobywaniu trudniejszych dróg, ale również przetestujemy w praktyce wszystkie poznane dotąd metody asekuracji. Na takim kursie można nauczyć się między innymi tego, w jaki sposób powinniśmy asekurować się wielowyciągowo. Wielu wspinaczy kojarzy „El Capitan” wielką formację skalną mierząca ponad kilometr wysokości, położoną w środkowej Kalifornii. Jedna z najciekawszych tras „Freerider” o poziomie 7c+ jest zdobywana przez grupy wspinaczy, którzy pokonują ją przez wiele dni. Można wówczas spać w specjalnych hamakach zawieszonych setki metrów nad ziemią. Trzeba być w nocy przypiętym specjalnymi pasami, żeby przypadkiem nie wypaść. To ekstremalna rozrywka dla prawdziwych pasjonatów, podstawy niezbędne do pokonania takiej trasy zdobędziemy jednak podczas kursów w Polsce. Warto się na nie wybrać.

Jest wiele odmian wspinaczki skalnej. W zależności od tego, co najbardziej nas interesuje, możemy się wspinać na problemy bulderowe, wymagające jedynie materaca do asekuracji, lub na kilometrowe ściany, podczas których musimy mieć całkowitą pewność, że każdy uczestnik wyprawy jest doskonale przygotowany. Niezależnie od tego jednak, co nas najbardziej interesuje, powinniśmy udać się na niedrogi kurs, podczas którego opanujemy wszystkie techniki asekuracji i zwiększymy swój poziom. Bezpieczna wspinaczka jest bardzo ważna, i każdy powinien zatroszczyć się o swoje umiejętności.