Kriolipoliza dla Ciebie

Ta metoda powstała na początku XXI wieku w Massachusetts dzięki badaniom prowadzonym przez dwóch amerykańskich lekarzy, Dietera Mansteina i R. Roxa Andersona. W 2009 roku została prawnie zaakceptowana w Unii Europejskiej, a rok później w Stanach Zjednoczonych. Zabieg wykonuje się przy pomocy specjalnie stworzonego do tego urządzenia o nazwie Zeltiq. Kriolipoliza zmniejsza objętość tkanki tłuszczowej nawet o 30 – 40%. Ostateczne rezultaty widoczne są po czterech miesiącach i utrzymują się przez pół roku.

Czym jest zabieg kriolipolizy?

kriolipolizaMetoda ta polega na chłodzeniu tkanki tłuszczowej w celu spowodowaniu jej rozpadu (tak zwanej lipolizy – procesu rozkładu hydrolitycznego triacyloglicerolu trójglicerydu. Na skutek mrożenia tkanki tłuszczowej lipidy z komórek tłuszczowych są uwalniane i transportowane przez układ limfatyczny. Lipidy w komórkach tłuszczowych krystalizują się w wyższej temperaturze niż inne komórki zawierające wodę. Dzięki temu kriolipoliza niszczy tylko komórki tłuszczowe, a oszczędzają inne tkanki, takie jak skóram, mięśnie i nerwy. Wynikiem tego zabiegu jest redukcja tkanki tłuszczowej. Pod ludzką skórą, w tzw. tkance podskórnej, znajdują się komórki tłuszczowe. Składają się z nasyconych kwasów tłuszczowych, które nie są odporne na działanie niskich temperatur. Giną już w temperaturze 5ºC. Urządzenie Zeltiq wykorzystuje tę dysfunkcję. Komórki są poddawane mocnemu zamrożeniu w kilku pojedynczych seriach. Wszelkie narządy i naczynia krwionośne mieszczące się bezpośrednio obok nich nie reagują na niskie temperatury, dlatego zamrożenie może być bezpieczne dla całego organizmu. Po zamrożeniu, obumarła tkanka tłuszczowa jest wydala w normalnym procesie metabolicznym. Precyzyjne określenie ilości wizyt jest trudne, ponieważ zależy od powierzchni ciała pacjenta. Pojedynczy zabieg trwa około godziny. Poszczególne części ciała są poddawane kriolipoizie osobne, za pomocą aplikatora. Aplikator przykłada się do partii ciała i zasysa do komory zawierającej płytki chłodzące fałdę skóry razem z tkanką tłuszczową. Następnie następuje najważniejszy moment moment zabiegu: z tłuszczu pobierane jest ciepło, a tkanki zaczynają obumierać.

Ta metoda polecana jest dla osób, które chcą się pozbyć tłuszczu z małych partii ciała, np. twarzy, brzucha, dolnej i górnej partii ud. W tych miejscach wykonanie kriolipolizy jest najbardziej skuteczne. Efekty widać najwcześniej po miesiącu od zabiegu, kiedy całkowicie zakończy się metabolizacja obumarłych komórek tłuszczowych. Uzależnionej jest to od pracy wątroby i metabolizmu.