Korzystamy z pomp do lakierowania

W przypadku pracy lakiernika niezbędnym narzędziem jest pistolet. Oczywiście można malować pędzlem, jednak efekty nie są na tyle zadowalające, co w przypadku zastosowania odpowiedniego modelu pistoletu lakierniczego. Warto wiedzieć, że poszczególne modele pistoletów lakierniczych nie są takie same, istotnym aspektem może być pompa do ich zasilania. Dlatego warto sprawdzić informacje na temat poszczególnych modeli, w zależności od tego czy będą użytkowane w sposób profesjonalny czy amatorski.

Wybieramy dobre pompy lakiernicze

pompy do lakierowaniaMalowanie metodą rozpylania przy pomocy sprzężonego powietrza jest znana już od ponad stu lat. I choć ta technika nie uległa przez ten czas zmianie, to jednak wraz z rozwojem technologii pojawiły się nowe narzędzia oraz materiały lakiernicze. Z tego względu tak ważne jest, aby stale aktualizować własną wiedzę dotyczącą materiałów, a także mieć świadomość występowania różnych modeli pistoletów lakierniczych. Choć pozornie wyglądają one tak samo, albo bardzo podobnie, to jednak mają pewne cechy wzajemnie je odróżniające. Standardowo rozróżnia się modele o różnych sposobach zasilania zbiorniku oraz techniki natrysku. Sam sposób zasilania może wpływać na ilość wykorzystywanego materiału natryskowego, a także na wielkość powierzchni lakierowanej. Warto wybrać dobre jakościowo pompy do lakierowania. Modele pistoletów lakierniczych zasilanych grawitacyjnych ze zbiornikiem górnym mają mniejszą pojemność, przez co są zalecane głównie do malowania detali. Pistolety zasilane syfonowo ze zbiornikiem dolnym są polecane do lakierowania większych powierzchni oraz w przypadku częstej zmiany kolorów. Na rynku coraz popularniejsze są jednak pistolety lakiernicze zasilane ciśnieniowe. Są one zasilane pompką tłokową, pompką membranową albo zbiornikiem ciśnieniowym i są to modele najczęściej wybierane w przypadku profesjonalnych lakierni. Warto więc zwracać uwagę na kwestię pompy oraz stosowanego ciśnienia w przypadku wyboru pistoletów ciśnieniowych, zarówno amatorsko, jak i profesjonalnie użytkowanych.

Dodatkowo technika malowania ciśnieniowego może być różna we względu na stosowane ciśnienie, przez które dodatkowo jest możliwy różny rodzaj pracy. Pistolety lakiernicze ciśnieniowe dzieli się na modele wysokociśnieniowe, niskociśnieniowe, a także o zredukowanym ciśnieniu. Wśród modeli niskociśnieniowych rozróżnia się także niskociśnieniowe z niskim zużyciem materiału albo ze średnim zużyciem. W przypadku lakiernictwa samochodowego najczęściej stosuje się trzy pierwsze rodzaje.