Konserwacja posadzek akrylem

Gdy tworzymy posadzkę często nie zastanawiamy się nad tym jak długo taka posadzka będzie mogła zachowywać swój piękny wygląd i właściwości. Okazuje się, że niekiedy nawet bardzo solidne posadzki tracą odporność już po kilkunastu miesiącach od ich stworzenia. Duże znacznie ma tutaj chociażby to w jakim miejscu taka posadzka się znajduje oraz jakie czynniki stale mogą na nią oddziaływać. Na szczęście obecnie znane są metody, które pozwalają na wydłużenie żywotności naszej posadzki.

Nakładanie akrylu na posadzki

profesjonalna polimeryzacja posadzekZa najbardziej odporną na uszkodzenia posadzkę uważana jest posadzka betonowa. Jednak nie da się ukryć, że również i ona po kilku latach może znacznie stracić na właściwościach. W związku z tym warto nieco wcześniej pomyśleć o tym by taką posadzkę odpowiednio zabezpieczyć. Na ten moment szczególnie popularne jest zabezpieczanie posadzek akrylem. Niejednokrotnie spotkać się też można z tym, że takie zabieg określany jest mianem polimeryzacji. Obecnie profesjonalna polimeryzacja posadzek to usługa świadczona przez wiele sprawdzonych firm działających w naszym kraju. Zabieg ten polega na tym, że na posadzkę nakładana jest seriami warstwa stworzona z różnych środków chemicznych. Po wyschnięciu tworzą one jednolitą zwartą warstwę ochronną, która ma bardzo ciekawe właściwości. Przede wszystkim posadzka po przeprowadzeniu polimeryzacji staje się antypoślizgowa. W związku z tym jeśli zdecydujemy się na taki zabieg to w bardzo dużym stopniu poprawimy bezpieczeństwo osób przebywających w pomieszczeniu gdzie się taka posadzka znajduje. Przeprowadzenie polimeryzacji powinny rozważyć w szczególności te osoby, które prowadzą jakąś działalność gospodarczą. Kolejnym ciekawym atutem takich rozwiązań jest to, że powłoka akrylowa na posadzce jest powłoką antybakteryjną. W związku z tym warto takie rozwiązania stosować chociażby w szkołach, szpitalach, laboratoriach czy też zakładach produkcyjnych zajmujących się produkowaniem artykułów spożywczych. Również w hotelach obecnie wiele posadzek jest poddawanych akrylowaniu. 

W przypadku niektórych posadzek konieczne może się okazać przeprowadzenie dodatkowo gruntowania. Wynika to stąd, że niektóre posadzki po prostu będą w stanie pochłaniać akryl. Żeby zapobiegać takiemu zjawisku należy stworzyć warstwę gruntującą. W szczególności zalecane jest to w przypadku posadzek betonowych, które koniecznie trzeba odpowiednio zabezpieczyć przed polimeryzacją. Na ten moment możliwe jest już nawet nakładanie akrylu na posadzki pokryte wykładziną PCV.