Karmienie piersią i poranione brodawki

Czy faktycznie podczas karmienia piersią można poranić sobie brodawki? Jeśli tak to dlaczego tak się dzieje i jak temu zapobiegać? Czy bolące sutki mogą spowodować zaburzenia laktacji? Czy zranione brodawki oznaczają, że dziecko źle pije mleko? Czy rany na brodawkach mogą być przyczyną jakichś infekcji i zagrozić zdrowiu matki lub dziecka? Krótko mówiąc…

Prawdy i mity o poranionych brodawkach

poranione brodawkiPrawdą jest, że brodawki są bardzo delikatną częścią piersi i można je zranić. Nawet już po dłuższym, czy mocniejszym dotykaniu ich może pojawić się pewna nadwrażliwość, jakiś ból i dyskomfort. Karmienie piersią zaś jest ciągłym ssaniem brodawki przez dziecko, więc jeśli karmimy kilka razy dziennie po około 30 minut to naturalnie może dojść do jakiegoś zranienia, pęknięcia skóry, czy innej nadwrażliwości. Prawdą i fałszem jest, że poranione brodawki mogą zaburzyć proces laktacji. Prawdą, gdyż niektóre matki nie mogą poradzić sobie z bólem sutków i same przerywają karmienie wyczekując zagojenia się ran. W takiej sytuacji nawet odciąganie pokarmu będzie bolesne. W takiej sytuacji może dojść do zaburzenia laktacji. Fałszem natomiast jest mówienie, że ból sutków może wstrzymać produkcję mleka, czy że będzie mniej wartościowe ze względu na stres matki. Fałszem jest mówienie, że jeśli kobieta ma zranione brodawki to znaczy, że dziecko nieprawidłowo pije mleko. Z początku, kiedy i kobieta i dziecko uczą się siebie na wzajem może faktycznie dojść do sytuacji, że źle przystawione dziecko spowoduje ból brodawek. Jednakże, prawidłowe przystawienie do piersi rozwiązuje ten problem. Rany na brodawkach najczęściej wynikają z intensywnego ssania dziecka, co oznacza, że pije mleko, czyli wszystko w karmieniu przebiega prawidłowo. Poranione brodawki mogą narazić zdrowie dziecka lub matki – fałsz! Mleko matki ma właściwości antybakteryjne i gojące w związku z czym proces gojenia się ran przebiega dość sprawnie i szybko. Nie ma ryzyka, aby rozwinęła się z tego tytułu jakakolwiek infekcja – oczywiście pod warunkiem, że jest zapewniona należyta higiena.

W sytuacji kiedy pojawia się ból brodawek warto szybko interweniować, by nie dopuścić do ich popękania. Świetnym rozwiązaniem są nakładki laktacyjne, znane też jako kapturki laktacyjne. Są to silikonowe formy w kształcie sutka, które przytwierdza się do piersi. Dziecko ssie wtedy silikonowy sutek nie powodując tym samym kolejnych podrażnień brodawki. Dodatkowym atutem nakładek jest wspomaganie karmienia przy wklęsłych lub małych sutkach.