Jak zweryfikować autentyczność autografu?

Podrabianie dzieł sztuki nie jest znakiem naszych czasów. Tak naprawdę podrabiano je już dużo wcześniej. W zasadzie odkąd człowiek zaczyna tworzyć, tworzy również i fałszerz. Niektóre fałszerstwa są tak doskonałe, że nawet znawcy nie potrafią tego ocenić. Tak naprawdę dziś nie wiemy ile podrobionych dzieł sztuki pokazywanych jest w muzeach. Dlatego często bada się autentyczność na podstawie sygnatur, które twórcy zazwyczaj umieszczają w rogu dzieła.

Analizowanie pisma z autografu

analiza autentyczności pismaJednak dziś mamy coś, co pomaga nam zweryfikować takie eksponaty. Szczególnie jeśli są one w jakiś sposób sygnowane. W dobie średniowiecza często twórcy nie umieszczali nigdzie swojego podpisu. Dlatego obecnie mamy tak wiele dzieł nieznanych autorów. Jednak im dalsze epoki, tym więcej sygnatur. Na podstawie takiego „autografu” autora, możemy zweryfikować jego autentyczność. Musimy jednak mieć próbkę pisma tej osoby, której pismo będziemy porównywać. Bez tego tak naprawdę niezwykle trudno jest dociec, kto faktycznie namalował obraz czy też stworzył rzeźbę. Taka analiza autentyczności pisma przydaje nam się przede wszystkim wtedy, gdy mamy zamiar coś sprzedać. Przykładowo podpisaną przez jakąś gwiazdę koszulkę, obraz czy też rzeźbę. Wówczas jeśli chcemy uzyskać sporą kwotę ze sprzedaży, musimy okazać się dowodem autentyczności. Możemy zatem udać się do grafologa, który może nam taki certyfikat autentyczności wystawić. Przydają się one przykładowo także w lombardach, w których możemy chcieć coś zastawić. Obecnie analiza pisma cały czas się rozwija. Jesteśmy w stanie wyciągnąć z niego mnóstwo informacji na temat jego autora. Coraz częściej grafologowie są zatrudniani w muzeach. Dochodzi w nich bowiem do licznych kradzieży, a także do podmian obrazów. Dlatego niekiedy sprawdza się autentyczność tych największych i najbardziej cenionych dzieł. Obecnie bowiem fałszerze dochodzą do perfekcji pod względem podrabiania. Jednak pismo może być tym, co zdemaskuje ich poczynania. Oczywiście czasem taki podpis bardzo trudno jest zweryfikować, ale jest to możliwe i dzieje się tak stosunkowo często.

Dziś analizując pismo możemy potwierdzić autentyczność jakiegoś dzieła lub też jej zaprzeczyć. Grafologowie znają się bowiem doskonale na swoim fachu i analizują wszystko krok po kroku. Dlatego dziś możemy z łatwością potwierdzić autentyczność różnego rodzaju autografów. Oczywiście taka analiza nie zawsze daje stuprocentową pewność. Potrzebna jest również znajomość pewnych faktów na temat danej osoby. Jednak sama analiza pisma również wiele wnosi.