Jak wybrać dobrą włóczkę?

Osoby, które zaczynają przygodę z szydełkowaniem i robieniem na drutach często mają problem z wyborem odpowiedniej włóczki. Kupują po prostu wełnę kierując się jej kolorem, ceną, czy tym czy jest miła w dotyku. A nie z każdej wełny można zrobić każdy ścieg, tak by całość wyglądała estetycznie. Włóczki różnią się także materiałem z jakiego są wykonywane, grubością, jak również strukturą. Warto jest wiedzieć czym powinno się kierować tak naprawdę, przy kupowaniu włóczki.

Odpowiednio dobrana włóczka

włóczka ze sklepu internetowegoPierwsza kwestia to właśnie grubość włóczki. Te cienkie nadają się na ubranka niemowlęce, czy na projekty koronkowe, misternie wykończone. Taka wełna jest delikatniejsza, można na niej robić różne rzeczy nawet na najcieńszych drutach. Średnie włóczki służą do robienia ubrań, maskotek, czy na przykład ozdób ściennych. Grube włóczki stosowane są przy wykonywaniu koców, czy podkładek na stół. Grubsze wełny są ciemniejsze, nieco sztywniejsze, więc na swetry by się nie nadawały, całość byłaby zbyt ciężka. Druga kwestia to rodzaj włóczki. Włóczka ze sklepu internetowego może być wykonana z wełny, bawełny, a nawet z jedwabiu. Wełna jest z nich oczywiście najcieplejsza, ale też wiele osób nie może nosić ubrań z niej wykonanych, ponieważ jest ona drapiąca i może powodować uczulenia. Bezpieczniejsza jest włóczka bawełniana lub akrylowa, imitująca prawdziwą wełnę. Wełna nada się na sweter, bawełna na szaliczek, ale już jedwab jest cieńszy i bardziej ekskluzywny, więc lepiej nie marnować go na byle jakie projekty. Trzecia kwestia to wybór koloru i wykończenia włóczki. Czy projektujemy coś do używania na co dzień, a może coś fantastycznego nie z tej ziemi? Do zwykłych rzeczy wybierze się gładką wełnę w jednolitym kolorze lub delikatną, melanżową w pastelowych odcieniach. Ciekawie prezentują się włóczki z metalicznymi nitkami lub brokatowe. Są też włóczki pluszowe, puchate, z kuleczkami i pomponikami. Takie przydają się do zabawy formą i deseniem. Tworzy się z nich nie tylko kocyki, ale nawet poszewki na poduszki czy siedziska do taboretów.

Reasumując, kupując włóczkę trzeba się kierować jej grubością, wykończeniem, jak również tym czy jest ona wykonana z włókien pochodzenia zwierzęcego, roślinnego, czy syntetycznego. To jest na przykład z wełny owczej, lnu, czy poliestru. Każdy materiał ma swoje wady i zalety i można z niego robić ubrania, dekoracje, czy przedmioty użytkowe do domu, jak narzuty, czy poszewki poduszkowe. W dobrej pasmanterii znajdzie się włóczki wszelkiego rodzaju.