Jak ozdobić okno w salonie firankami?

Przy urządzaniu wnętrza jest kilka miejsc, na które trzeba zwrócić szczególną uwagę. Należy do nich między innymi okno i jego wystrój. Liczy się wszystko, od zasłon i firan, poprzez to, jakie rośliny i w jakich doniczkach ustawimy, aż po różne drobiazgi, spinki, dekoracje, witrażyki, co tylko nam przyjdzie do głowy. Te elementy muszą być ze sobą odpowiedni skompletowane i dopasowane tak, by całość robiła pozytywne wrażenie i naprawdę ozdabiała nasz elegancki salon.

Firanki do salonu

firana do salonu na zamówienieNa co jeszcze należy zwrócić uwagę dekorując okno w salonie? Jest to szczególnie eksponowane miejsce, więc wszystko jest ważne. Kolorystyka musi być taka, bu współgrało ze sobą, na przykład zasłony i doniczki z kwiatami. Ważne jest nawet to, jaki kształt roślin doniczkowych wybierzemy. Faktura materiałów też ma niebagatelne znaczenie, czy są ciężkie, lekkie, delikatne, czy solidne. Zasłony i firana do salonu na zamówienie zapewnią nam najlepszy efekt końcowy. Trzeba jednak wcześniej zapoznać się z ofertą sklepu, czy pracowni dekoracji okien, by dopasować zarówno firanki jak i zasłony do mebli, jakimi dysponujemy, a także ogólnie do kolorystyki pomieszczenia, w którym mają zawisnąć. No i oczywiście trzeba się zdecydować jakiego rodzaju to będą firanki. Bo mogą być z haftem albo gładkie, koronkowe, albo muślinowe. Są też firany z różnych materiałów, z falbanami lub bez – to wszystko trzeba odpowiednio do siebie dopasować, a także do zasłon i do mebli w pokoju. Zwłaszcza salon jest wymagający jeśli o to chodzi, bo w innych pomieszczeniach można sobie pozwolić na trochę swobody, ale salon to jest pomieszczenie szczególnie reprezentacyjne, więc dobór odpowiedniego wystroju okna, w tym zasłon i firan ma niebagatelne znaczenie. Szukajmy zharmonizowanych barw, bo firanki wcale nie muszą być białe. Mogą przecież być także ecru, albo srebrne, czy jasno szare, a nawet w wielu innych delikatnych, pastelowych kolorach. Raczej nie zdarzają się firanki w kolorach ostrych, choć na zamówienie pewnie i takie dałoby się znaleźć.

Póki co skupmy się na firankach, które będą białe albo ecru, bo takie wyglądają w naszych oknach najbardziej efektownie i pasują do wszystkiego. Firanki z haftem są szczególnie piękne, ale pod warunkiem, że inne dekoracje okna są skromniejsze, by nie odwracać uwagi od urody ręcznego haftu. Z kolei przy gładkich firankach możemy sobie pozwolić na nieco więcej fantazji przy doborze kwiatów, doniczek, czy innych drobnych elementów dekorujących nasze okna. I tak uzyskamy najlepszy efekt.