Jak ograniczyć chwasty w ogrodzie?

Chwasty są – niestety – nieodłącznym elementem upraw zarówno profesjonalnych, jak i amatorskich. Ich pojawienie się oznacza zazwyczaj sięgnięcie po dość silną chemię, która jest szkodliwa dla całego ekosystemu. Idealnym sposobem na ograniczenie używania środków ochrony roślin mogą być maty szkółkarskie.

Mata szkółkarska – jak i dlaczego jej używamy?

najlepsza mata szkółkarskaStosowanie maty szkółkarskiej ma jeden cel – uniemożliwienie chwastom wykiełkowania. Układamy ją na stanowisku uprawy jeszcze przed posadzeniem lub wysianiem rośliny. Jej założenie jest bardzo proste, a pozwoli nam zaoszczędzić czas marnowany do tej pory na odchwaszczaniu. Gdy już kupimy matę szkółkarską, rozkładamy ją na ziemi i planujemy rozmieszczenie roślin – dla ułatwienia możemy zaznaczać punkty na macie kredowym markerem. Własnie w tych miejscach będziemy musieli naciąć włókninę, robiąc w niej duże otwory w kształcie litery X. Gdy przystępujemy do wysiewu lub sadzenia, rozkładamy matę ponownie. Dzięki nacięciom wiemy, gdzie powinny znaleźć się cebulki lub nasiona. Matę warto obciążyć kamieniami lub przysypać ziemią – dzięki temu nie będzie rzucała się tak szybko w oczy, a przy okazji nie będzie unosiła się na wietrze. Na czym polega skuteczność tego rozwiązania? Maty szkółkarskie są czarne, a jak wiadomo, kolor ten przyciąga promienie słoneczne. W przypadku słonecznych dni, stanowisko uprawne otrzymuje znacznie więcej ciepła – a chwasty, tak jak wszystkie inne rośliny, bardzo nie lubią przegrzania. Nadmiar słońca potrafi zatrzymać ich rozwój, a nawet je wypalić. Jeżeli pod matą szkółkarską zaczną kiełkować jakieś chwasty, panująca tam temperatura skutecznie je wyniszczy. Nawet, gdy dni nie będą szczególnie słoneczne, mata i tak może uratować uprawy przed zachwaszczeniem. Jeżeli zostanie ona odpowiednio naciągnięta, chwasty nie będą mogły się przez nią przebić, co zahamuje ich rozwój. Unieruchomione pod matą rośliny zaczną więc wymierać. Najlepsza mata szkółkarska ma możliwość umocowania jej kołkami, dzięki czemu pozostaje ona na swoim miejscu przez cały sezon. Jej stosowanie wymaga starannego podlewania roślin – z racji tego, że ziemia dookoła uprawianych roślin jest regularnie podgrzewana, traci ona dużo wody. Systematyczność jest więc kluczem do zdrowych, obfitych plonów!

Stosowanie maty szkółkarskiej to sposób na znaczne ograniczenie stosowania szkodliwych środków ochrony roślin w naszym ogrodzie. Jeżeli chcemy, by nasze uprawy stały się przyjaźniejsze środowisku, zdecydowanie warto w nią zainwestować!