Jak działają chłodnice wodne?

W obecnych czasach przebywanie latem w mieszkaniu, w czasie upałów, jest wyjątkowo trudne do zniesienia. Wszystko dlatego, że zmiany klimatyczne odprowadziły do tego, że latem coraz częściej temperatury przekraczają 30 stopni w cieniu. Tymczasem korzystanie z klimatyzacji na dłuższa metę może się okazać zbyt kosztowne.

Zastosowania chłodnicy wodnej

chłodnica wodnaChyba każdy z nas zdaje sobie sprawę z tego, jak trudno jest znieść fale upałów przebywając w mieszkaniu. Jest to związane oczywiście ze zmianami klimatycznymi, które doprowadziły do tego, że fale upałów sa coraz bardziej intensywne. Wiele osób zastawania się w takiej sytuacji nad założeniem klimatyzacji ale nie jest to rozwiązanie opłacalne na dłuższą metę – klimatyzacja może doprowadzić do znacznego wzrostu rachunków za prąd. Jak się jednak okazuje, są rozwiązania, których skuteczność jest zbliżona, a jednocześnie znacznie mniejsze jest zużycie prądu. Przykładem takiego rozwiązania jest oczywiście chłodnica wodna, która to korzysta z już istniejących kanałów wentylacyjnych. Urządzenie te służy do schładzania powietrza w danym pomieszczeniu za pomocą wody. Dzięki temu, można uzyskać obniżenie temperatury w mieszkaniu nawet o kilka stopni, bez konieczności stosowania klimatyzacji. Co więcej, zużycie prądu przy zamontowanej chłodnicy jest o ponad połowę mniejsze niż w przypadku klimatyzacji. Wszystko dlatego, ze praca tego urządzenia jest wspomagana prez instalację wentylacyjną, w której chłodnicę się montuje. Obecnie modele tych urządzeń sa dostępne w wielu wersjach, wiec można jest dopasować do kanałów wentylacyjnych o praktycznie dowolnym przekroju. Aby maksymalnie zwiększyć skuteczność działania chłodnicy, warto zamontować ją nie tylko w  kanale głównym, ale także w mniejszych kanałach, doprowadzających powietrze do poszczególnych pomieszczeń. Na co zwrócić uwagę przy wyborze chłodnicy? Bardzo ważne jest, aby sprawdzić, czy dany model jest odpowiednio wykonany. Szczególnie trzeba zwracać uwagę na odporność na korozję, na którą urządzenie te jest narażone. Dodatkowo, warto upewnić się, czy dany sprzedawca może nam pomóc w montażu chłodnicy. Prawidłowy montaż jest niezbędny, aby urządzenie to mogło działać z oczekiwaną od niego wydajnością.

Wiele osób narzeka na zbyt wysokie temperatury w domu. W takim przypadku nie trzeba od razu kupować klimatyzacji, której koszty eksploatacji są bardzo wysokie. Lepszym wyjściem jest korzystanie z urządzeń, które nie schładzają powietrza wykorzystując w tym celu energie elektryczna, ale wodę. Takie urządzenia korzystają z występujących w każdym budynku kanałów wentylacyjnych.