Jak działa przecinarka taśmowa?

 

Każdy surowiec, zanim zostanie użyty podczas produkcji, wymaga odpowiedniego przystosowania. Do tego służą różnego rodzaju maszyny do obróbki, rozumianej jako ciecie, piłowanie, czy też szlifowanie surowców. Bardzo ważne jest, aby wybrany sposób obróbki był możliwie jak najdokładniejszy.

Zalety automatycznej przecinarki taśmowej

trwałe przecinarki taśmoweAby surowiec użyty w produkcji nie powodował powstania jakiś wad fabrycznych, wymaga on odpowiedniego przystosowania i obróbki. Do obróbki wykorzystywanych jest obecnie wiele różnych maszyn, różniących się dokładności  i precyzją obróbki. Szczególnie popularne są te maszyny, których rezultatów obróbki nie trzeba poprawiać. Przykładem takiej maszyny są trwałe przecinarki taśmowe, czyli maszyny wykorzystywane do ciecia drewna jak również i stali. Zalety przecinarki taśmowej, oraz jej przewaga nad piłą tarczową, wynikają wprost z konstrukcji jej elementu tnącego. Ciecie tradycyjną piłą zazwyczaj nie daje zbyt precyzyjnych rezultatów, bo ostrze piły w czasie pracy ma tendencje do poruszania się nie tylko wzdłuż linii cięcia, ale także i na boki. Co ciekawe, dotyczy to nie tylko ręcznej piły, ale także tych mechanicznych. To z kolei powoduje, że tnąc piłą bardzo trudno jest uzyskać idealnie równe krawędzie, które nie wymagałyby już dodatkowej obróbki i nanoszenia poprawek. Wyjątkiem są tu przecinarki taśmowe, w których praktycznie ruchy na boki elementu tnącego nie występują. Dzięki temu cięcie przy pomocy tej maszyny jest bardzo precyzyjne, pozostawiając jednocześnie idealnie równe krawędzie ciętego przedmiotu. Stąd też tak duża popularność tej maszyny do ciecia, między innymi w warsztatach stolarskich, czy też tartakach. Używanie maszyn takich jak przecinarka taśmowa ma tą niewątpliwą zaletę, że pozwala na znaczne przyśpieszanie produkcji, przez co na rynek trafia znacznie większa ilość produktów. Obecnie na rynku występuje bardzo duża ilość różnych modeli przecinarek taśmowych, z których każda jest w innym stopniu dokładna i mniej lub bardziej precyzyjna. Korzystają z tych urządzeń zarówno profesjonaliści, jak również i coraz częściej osoby prywatne, którym również zależy na precyzyjnym cieciu. Wpływ ma to spadająca cena tego typu urządzeń oraz ich szersza dostępność.

Cięcie jest jedną z metod obróbki stosowaną wobec takich surowców jak drewno czy też aluminium. Obecnie zamiast pił tarczowych wykorzystuje się innego rodzaju maszyny, które mogą ciąć ze znacznie większą precyzją i bez konieczności wykonywania jakichkolwiek poprawek, które mogłyby opóźnić cały proces produkcyjny.