Izolacja starych, nieizolowanych fundamentów

Wycieczki zorganizowane po Warszawie.

Izolacja starych, nieizolowanych fundamentów

W każdym projekcie budowlanym mamy do czynienia z częścią dotyczącą izolacji. Jest to bardzo ważna części, która przedstawia sposób izolowania fundamentów w projekcie naszego domu. Dzisiaj już nikogo nie dziwi fakt, że takie fundamenty należy prawidłowo zabezpieczać przed działaniem wilgoci, jednak dawniej często pomijano ten element, nawet jeśli był on w projekcie. Chodziło wtedy głównie o brak materiałów, ale niestety odbija się to dzisiaj czkawką.

Izolacja fundamentów za pomocą iniekcji ciśnieniowych

iniekcje ciśnieniowePo wielu latach ludzie zaczęli mieć problemy z wilgocią w swoim domu, szczególnie tą ciągnącą kapilarnie od gruntu. Woda przenikała przez nieizolowane fundamenty i wnikała coraz wyżej, aż do samego budynku. W tych domach to już nie tylko piwnice są wilgotne, ale także ściany wewnątrz domu. Wprawdzie w te fundamenty nie da się już włożyć izolacji tradycyjnej, wykonanej z folii lub papy, gdyż trzeba by było podnieść cały dom, ale na szczęście opracowano inne metody, które są alternatywą dla tradycyjnej izolacji. Takimi metodami są iniekcje ciśnieniowe, które działają na nieco innej zasadzie niż tradycyjne izolacje. Iniekcja nie tworzy dodatkowej warstwy izolacyjnej w fundamencie, tylko sprawia, że to sam fundament będzie izolatorem. Być może niewiele osób wie, że woda podciąga się wewnątrz ścianek fundamentowych za pomocą mikroporów w betonie lub innym materiale, z którego ten fundament jest zbudowany. Gdyby tych mikroporów nie było, to woda nie miała by miejsca na swoją ścieżkę ku górze budynku. Tą cechę wykorzystuje właśnie iniekcja ciśnieniowa, która polega na wstrzyknięciu do struktury fundamentu pod wysokim ciśnieniem substancję uszczelniającą, która sama wypełni pory i dzięki temu woda nie będzie mogła się przez nie przedostać. Ten prosty jak się okazuje sposób jest bardzo skuteczny i tak zaizolowane ściany nie przepuszczają wody w ogóle. Aby wykonać iniekcję potrzeba tylko odpowiedniego sprzętu, który pod ciśnieniem będzie wstrzykiwał uszczelniacz do ściany.

Jak można się domyślać, aby móc wstrzyknąć coś w ścianę fundamentu, trzeba najpierw wykonać w niej otwory. Wykonuje się to zwykła wiertarką, tylko w przypadku ścianek betonowych o dość dużej mocy. Dopiero w tak przygotowane otwory wciska się dysze wtłaczające i można rozpoczynać wypełnianie. Obecnie jest to jedyny sposób na zabezpieczenie przeciwwilgociowe fundamentów, które z jakiegoś powodu nie mają izolacji. Jest to sposób dość skuteczny, na który może pozwolić sobie każdy, kto chce pozbyć się problemu wody w domu.