Filtry w pomieszczeniach czystych

 

Clean room to pomieszczenie, w którym przeprowadza się badania wymagające szczególnych warunków. Panuje w nich najwyższa czystość (stąd nazwa tego pomieszczenia). Pracownicy wchodzący i opuszczający pomieszczenie tego typu najczęściej muszą zrobić to przez śluzę powietrzną. Śluza może być wyposażona w prysznic powietrzny. Oprócz tego, aby skutecznie eliminować zanieczyszczenia z powietrza w clean roomie o podwyższonej klasie czystości wymagana jest kilkustopniowa filtracja całego powietrza.

Filtr w clean roomie

profesjonalne badania integralności filtrówW pomieszczeniach czystych bardzo często montowane są specjalistyczne filtry. Najpowszechniej wykorzystuje się filtry bazujące na amerykańskiej technologii. Są to wysokosprawne filtry służące do dezynfekcji powietrza. Co ciekawe prototyp tego filtru powstał podczas drugiej wojny światowej. To amerykanie stworzyli super dokładny filtr, który miał chronić żołnierzy przed wdychaniem cząsteczek radioaktywnych. W ten sposób chroniono ich układy oddechowe. Dzisiaj filtry te znajdują się w większości nowoczesnych oczyszczaczy powietrza. Filtr zbudowany jest z włókien wykonanych z tak zwanej wełny szklanej. Wychwytuje w sposób fizyczny cząsteczki mogące być zanieczyszczeniem. Technologia ta najlepiej radzi sobie z cząsteczkami większymi od 0,3 µm, ale wykazuje też wysoką skuteczność w usuwaniu zanieczyszczeń, które są mniejsze od 0,3 µm i większe lub równe 0,1 µm. To jak dobrze filtr będzie filtrował powietrze uzależnione jest od średnicy oraz grubości włókien, a także od czasu przepływu powietrza przez filtr. Co jakiś czas trzeba przeprowadzać profesjonalne badania integralności filtrów. Chodzi o badanie szczelności osadzania filtrów. Badanie integralności służy do identyfikacji wielkości porów filtra odpowiednio do standardów określanych przez producenta. Najpopularniejsze metody jakimi się to wykonuje są testy typu Bubble Point oraz test dyfuzyjny. Badanie integralności najlepiej wykonywać nie tylko po odbiorze nowo wybudowanego pomieszczenia czystego, ale też po każdorazowej wymianie filtra.

Badanie szczelności filtrów można zlecić firmie zewnętrznej, która w sposób profesjonalny oceni, czy urządzenie w sposób efektywny radzi sobie z zanieczyszczeniami. Testy jakim najczęściej poddawane są filtry stosowane w w clean roomn polegają na podaniu przed filtr aerozolu testowego. Później następuje skanowanie strony czystej laserowym licznikiem cząstek, a także fotometrem. Wszelkie normy i zalecenia dla pomieszczeń czystych zawiera norma obowiązująca w Polsce i Europie.