Dyskretny dyktafon kieszonkowy

Wycieczki zorganizowane po Warszawie.

Dyskretny dyktafon kieszonkowy

W trakcie postępowania, gromadzenie informacji dotyczących osób związanych z prowadzoną sprawą było priorytetową czynnością wszystkich terenowych agentów i detektywów, choć nie zawsze było tak łatwe, jak mogło się wydawać. Większość takowych osób zazwyczaj odmawiało jakiejkolwiek współpracy z detektywami, nawet mając w perspektywie oskarżenie o uniemożliwianie czynności służbowych. Inni, natomiast, stanowczo odmawiali nagrywania całej rozmowy, preferując ustny przekaz informacji, który w zawodzie nie był uznawany za ważny.

Poręczny dyktafon kieszonkowy dla detektywa

dyktafon szpiegowskiPodczas gdy wielu kolegów stosowało dyktafony, były to głównie modele starego typu, które nie były ani wygodne, ani poręczne, gdyż z reguły miały dość duże gabaryty i nie mogły być używane dyskretnie, podczas pracy terenowej. Z tego powodu, ogromna ilość agentów terenowych przestawiała się na dyktafon szpiegowski. Mimo dość szumnej nazwy, były to urządzenia służące do rejestracji rozmowy które mogły być bardzo łatwo ukryte, lub też zostały upodobnione do przedmiotów codziennego użytku. Jednym z najpopularniejszych dyktafonów był niewielki model przypominający pilot samochodowy, który bez trudu można było nosić przy kluczach lub też telefonie. Nie zwracał on na siebie uwagi gdyż nie posiadał żadnych elementów rzucających się w oczy, a jednocześnie mógł być używany podczas każdej rozmowy czy konfrontacji bez żadnego problemu. Nawet gdy był używany na widoku, doskonale uchodził za pilot samochodowy, i zwykle był niezauważalny. Oczywiście pozbawiony był wszelkich odróżniających się elementów, takich jak wyświetlacze, a uruchamiany i wyłączany był dwoma przyciskami. Innym bardzo popularnym rodzajem dyktafonu były modele bardziej dyskretne. Często przypominały one pióra czy duże długopisy, i były używane podobnie jak poprzednie modele, choć niektórzy uważali je za nieco wygodniejsze w użyciu.

Zazwyczaj miały one możliwość służenia jako faktyczne pióro, w celu zmniejszenia uwagi, jaką mogły potencjalnie zwracać, a włączane były po naciśnięciu przycisku który umieszczony był pod skuwką. Obydwa te modele dyktafonów mogły być bardzo szybko podłączone do przenośnego komputera za pomocą kabla usb, w celu przeniesienia nagranej rozmowy i jej odtworzenia. Oczywistym problemem była niewielka ilość pamięci, więc urządzenia te nie były używane do nagrywania więcej niż jednej rozmowy i były czyszczone tuż po zrzuceniu nagrania do pamięci komputera. Mimo to, były narzędziami bardzo przydatnymi podczas większości konfrontacji i umożliwiały łatwiejsze gromadzenie informacji.