Dobór odpowiednich pomp do jachtu

W przypadku instalacji wodnych stosowanych w jachtach, przyczepach kempingowych oraz w kamperach stosuje się dwa podstawowe rodzaje pomp. Różnią się one między sobą zarówno budową jak i ceną. Warto więc dowiedzieć się jakie pompy wody najlepiej byłoby wykorzystać na jachcie, jak również na co zwracać uwagę w czasie robienia zakupów. Dzięki temu wybierzemy taki model pompy wodnej do jachtu, która będzie dla nas najbardziej efektywna oraz posłuży w dobrym stanie przez znaczny okres czasu.

Decydujemy się na odpowiedni model pompy

pompy do jachtuPierwszym typem pompy do wody stosowanym w układach zasilania w wodę jachtów są zanurzeniowe pompy odśrodkowe. Mają one bardzo prostą konstrukcję, która oparta jest o wirnik wyrzucający wodę na zewnątrz. W przypadku tych pomp możliwe jest wyrzucanie wody z boku obudowy, albo z tylnej jej części, już po opłynięciu obudowy silnika. Drugie pompy mogą pracować dłużej, ponieważ wodą opływająca silnik jest naturalnym chłodziwem oraz zapobiega przegrzaniu silnika. Warto jednak wiedzieć, że ta prosta konstrukcja pomp silnikowych ma również wadę. Mimo sporego przepływu nie wytwarza ona dużego ciśnienia. Pozwala jednak zapewnić odpowiednią ilość wody na dwa do trzech ujęć. Ważne jest także to, iż w tym wypadku wszystkie wylewki i kranu powinny posiadać specjalny mikrostyk powodujący włączenie pompy. Warto wybierać najlepsze pompy do jachtu. Drugim rodzajem dostępnym na rynku są pompy ciśnieniowe membranowe. Jest to duża maszyna do tłoczenia znacznych ilości wody pod ciśnieniem osiągającym poziom do 7 bar, choć standardowo w jachtach wykorzystuje się te o mocy 3 bar. Należy pamiętać także o tym, iż pompy membranowe są bardziej energochłonne, więc zużywają znacznie większą ilość energii, niż ma to miejsce w przypadku pomp przepływowych. Konieczne jest więc przewidzenie tego faktu oraz zaprojektowanie odpowiedniej instalacji elektrycznej, czyli zastosować przewody o odpowiedniej grubości. Dlatego dobierając pompę wodną warto kierować się nie tylko jej ceną i wydajnością, ale jednocześnie innymi czynnikami, takimi jak odpowiednio poziom poboru energii elektrycznej.

Reasumując, na rynku dostępne są pompy wodne do wykorzystania na jachtach o różnych właściwościach. Dobór odpowiedniego rodzaju pomp do jachtów powinien być uzależniony od indywidualnego zapotrzebowania na wodę, jak również możliwości finansowych oraz rodzaju jachtu. Jeżeli nie mamy w tym zakresie profesjonalnej wiedzy, wato wziąć pod uwagę doradztwo specjalistów, który uwzględnią możliwości danego jachtu i w tym celu umożliwią dobranie najlepszej pompy wodnej.