Czysta woda – czysta oszczędność

Woda płynąca z naszych kranów musi spełniać określone normy, aby była zdatna do użytku. Jeśli zaopatrujemy się w wodę w miejskich wodociągach, może się wydawać, że woda, z której korzystamy nie wymaga już żadnych innych zabiegów uzdatniających, ponieważ za jej uzdatnianie odpowiedzialne są właśnie wodociągi. Jednak w rzeczywistości jest zupełnie inaczej, a woda płynąca z kranu jest daleka od ideału.

Zalety uzdatniania wody w domu

polecana stacja uzdatniania wodyGłównym problemem, z jakim borykamy się na co dzień jest zbyt twarda woda. Jest to niestety problem zdecydowanej większości polskich miast. Mapa odzwierciedlająca twardość wody ma kolor pomarańczowo-czerwony, gdzie pomarańczowy oznacza wodę twardą, czerwony zaś bardzo twardą. Za twardość wody odpowiada zawartość wapnia i magnezu. Są to dwa pierwiastki, które przy normalnym stężeniu nie są groźne, jednak przy ich nadmiarze w wodzie będziemy narażeni na wiele nieprzyjemności. Problemy z twardą woda dotyczą głównie sprzętów gospodarstwa domowego i mogą wiązać się z dużymi kosztami napraw. Dlatego polecana stacja uzdatniania wody to bardzo pożądane urządzenie niemal w każdym gospodarstwie domowym. Inwestycja poniesiona na uzdatniacz zwróci się bardzo szybko i na wiele sposobów. Wystarczy wspomnieć o destrukcyjnym działaniu twardej wody na urządzenia grzewcze (kotły, podgrzewacze wody)  oraz pralnicze (pralka, zmywarka). Nowoczesne lodówki posiadające podłączenie do wody również wymagają jej zmiękczania. Podobnie jak kawiarki, które dla utrzymania sprawności muszą być regularnie odkamieniane. Awariom tych urządzeń możemy częściowo zapobiec, stosując doraźne środki chemiczne zmiękczające wodę, jednak o wiele łatwiej i taniej byłoby wtedy, gdyby w naszej instalacji płynęła już wcześniej zmiękczona woda. Polecana stacja uzdatniania wody to nie tylko jej zmiękczanie, ale także odżelazianie i odmanganianie w razie potrzeby. W zależności od parametrów wody płynącej w naszej instalacji dobierane jest złoże filtracyjne (jedno lub kilka, w przypadku wody o naprawdę złych parametrach).

Inwestycja poniesiona na urządzenie do uzdatniania wody w domu zwróci się szybciej, niż nam się wydaje. Wystarczy pomyśleć o wszystkich nieuniknionych awariach sprzętów narażonych na odkładanie się kamienia. Koszty napraw niestety nie są małe, a często zdarza się, że bardziej opłacalny jest zakup nowego modelu. Kolejną widoczną w budżecie domowym oszczędnością będzie zmniejszona ilość detergentów, zarówno do prania, zmywania, jak i płynów do kąpieli, szamponów i odżywek, których twarda woda wymaga dużo więcej.