Czym jest wełna czesankowa?

Kiedy kupujemy ubrania, dość często zwracamy uwagę na to, z czego wykonana jest dana tkanina, jakim składem włókien się ona charakteryzuje. Kiedy potrzebne są nam ubrania cechujące się dużą możliwością oddawania ciepła, zwracamy uwagę na to, by w składzie danej tkaniny pojawiła się duża procentowa zawartość wełny. Niewiele osób zdaje sobie sprawę jednak z tego, że wełny dzielą się na różne rodzaje ze względu na źródło pozyskania wełny i sposób jej obróbki.

Wełna czesankowa – charakterystyka

wysokie jakości wełna czesankowaJednym z rodzajów wełny jest wysokie jakości wełna czesankowa. Wełna czesankowa to wełna dowolnego rodzaju, która zostaje poddana odpowiedniej obróbce. Jeśli chodzi o wełnę czesankową, jak już sama nazwa sugeruje, sekretem tej wełny jest fakt, że jest ona czesana, po uprzednim upraniu, a następnie poddana jest procesowi zgręplowania. Samo zgręplowanie wełny czesankowej może odbywać się w dwojaki sposób. Pierwszym z nich jest zgręplowanie pasowe, w ramach którego powstaje czysta czesanka, drugim zaś sposobem jest zgręplowanie warstwowe, dzięki któremu powstaje wełna czesankowa zgrzebna. Zastosowanie wełny czesankowej w dużej mierze zależy od tego, jaki rodzaj wełny został wykorzystany do obróbki. Wełnę czesankową można uzyskać z różnorodnych wełen owczych, ale też z wełny pozyskanej z wielbłąda, z lamy, z kóz, a nawet z królików. Zgodnie z rodzajem wełny może być ona wykorzystana do wytworzenia tkanin, które następnie wykorzystywane są do szycia czapek, swetrów, sukienek, ale coraz częściej również różnego rodzaju akcesoriów, takich jak torebki czy kapelusze. Wełna czesankowa, ze względu na swoją miękkość coraz częściej wykorzystywana jest także do szycia różnego rodzaju miękkich koców i pledów, które doskonale sprawdzają się podczas chłodniejszych dni, ogrzewając osoby, które się nimi okryją. Różnorodne zastosowania wełny czesankowej możliwe są głównie dlatego, że dzięki odpowiedniej obróbce, nie stanowi ona większego problemu w formowaniu w różne kształty, takie jak kapelusz, ale nawet i zabawek. Jednocześnie należy zaznaczyć, że wełna czesankowa charakteryzuje się dużą wytrzymałością.

Z drugiej strony, musimy pamiętać, że wełna czesankowa jest materiałem dość delikatnym i może ulegać zmechaceniu, wskutek, np. prania w pralce automatycznej. Na szczęście, w łatwy sposób możemy poradzić sobie ze zmechaceniami, usuwając je ostrożnie przy pomocy nożyczek lub też specjalistycznej golarki do ubrań. Wełna czesankowa, ze względu na swoje skłonności do mechacenia, staje się też podstawą do powstawania filcu.