Czym jest ukulele?

Powstałe w latach 80. XIX wieku ukulele błyskawicznie zyskały popularność nie tylko na Hawajach, gdzie zostały stworzone, ale również w Europie. Wykonywany najczęściej z drewna z drzew koa instrument, bardzo mocno przypomina wyglądem gitarę. Różnic jest natomiast sporo, gdyż w większości przypadków ukulele ma zaledwie 4 struny – rzadko kto grywa na tych instrumentach wyposażonych w 6 bądź 8 strun. Ukulele jest wyborem dla osób, które cenią sobie oryginalne, portugalskie dźwięki.

Jakie ukulele wybrać?

ukulele w niskiej ceniePo ukulele powinny sięgnąć w szczególności dzieci, którym dość mały rozmiar instrumentu nie będzie sprawiał problemu. Niemniej jednak dorośli również mogą spróbować swoich sił, jednak tak jak w przypadku gitar, tak i tutaj, warto dopasować dla siebie najodpowiedniejszy rozmiar. Do wyboru jest kilka rozmiarów, które potrafią się od siebie diametralnie różnić. W sklepach można znaleźć między innymi rozmiar sopranowy, koncertowy oraz tenorowy – pierwszy z nich jest najmniejszy, natomiast ostatni największy. Po sopran powinny sięgnąć dzieci oraz osoby dorosłe o nieco mniejszych dłoniach. Będzie to również dobry wybór dla osób do 175 centymetrów wzrostu ze względu na wygodę przy trzymaniu instrumentu. Warto zaczynać naukę od tego rozmiaru, gdyż takie ukulele jest najtańsze, poręczne i dosyć uniwersalne. Osoby o wzroście wyższym niż 175 centymetrów, mogą sięgać po ukulele koncertowe, które nie jest już tak poręczne, aczkolwiek świetnie nada się do gry w zespole, a jego dźwięki będą dłużej wybrzmiewały. Ostatni, największy z wymienionych rozmiar ukulele – tenorowy – będzie właściwy dla osób zaawansowanych oraz bardzo wysokich. Mają głęboki, głośny dźwięk, choć ich cena rynkowa jest dość spora. Poza wymienionymi rozmiarami można znaleźć również większe oraz mniejsze ukulele w niskiej cenie, takie jak sopranino, ukulele barytonowe czy guitariele. Przed zakupem instrumentu, warto go dopasować do konkretnego muzyka. Jeżeli ukulele będzie powodowało jakikolwiek dyskomfort, wówczas należy je zamienić na większe bądź mniejsze.

W sklepach internetowych można znaleźć bardzo tanie ukulele, jednak nie każde z nich będzie odpowiednie. W zależności od materiału, z jakiego zostało wykonane, może generować inny dźwięk. Średnia cena instrumentu dobrej jakości może wynosić od 200 do około 500 złotych. Najdroższe są ukulele wykonane z ekskluzywnych gatunków drewna, jednak za te będzie trzeba zapłacić nawet kilka tysięcy złotych. Nauka gry na takim instrumencie jest bardzo prosta, dlatego zakup będzie idealny nawet dla najmłodszych muzyków.