Bezpieczeństwo elektronicznych systemów depozytowych

Zastanawiając się nad montażem w swojej firmie skrzynek depozytowych, zwykle wahamy się pomiędzy tradycyjnymi, zamykanymi na klucz bądź kłódkę; a systemem elektronicznym. Wiele osób uważa, że jest on niebezpieczny ze względu na możliwość awarii. Również ewentualna przerwa w dostawie prądu wydaje się problematyczna. Warto jednak rozwiać wiele z tych wątpliwości, gdyż producenci wyeliminowali możliwość pojawienia się podobnych problemów. Pamiętać przy tym trzeba, że nie każda firma wymaga tego rodzaju zabezpieczeń.

Po co firmie skrzynki depozytowe?

solidne skrzynki depozytowePolityka wewnętrzna niektórych przedsiębiorstw wymaga od pracowników pozostawienia w bezpiecznym miejscu pewnych przedmiotów. Zwykle jest tak w zakładach produkcyjnych, gdzie mogłyby one zostać zniszczone lub stanowić zagrożenie. W takich przypadkach przedmioty te lądują zwykle wewnątrz szafek w szatniach. Jednak nie zawsze jest to bezpieczne. Montując solidne skrzynki depozytowe, w których można przechować cenne przedmioty, można pozbyć się tego problemu. Niektóre firmy wymagają zdania przedmiotów po pracy. Wtedy w skrzynce lądują na przykład dyski twarde lub broń. Depozytory warto zainstalować także w hotelach i pensjonatach, gdzie goście mogą zostawić drobiazgi nie chcąc wracać do pokoju. Pamiętać przy tym należy, że tradycyjne zamki i kłódki łatwo jest rozbroić. Wystarczą proste narzędzia, a wnętrze skrytki stanie otworem. W przypadku natomiast odpowiednio skonstruowanych zamków elektronicznych sprawa się komplikuje. Ciężko jest je otworzyć bez identyfikatora lub kodu dostępu. Posiadają też specjalne czujniki, które pozwalają na zidentyfikowanie, czy wewnątrz znajdują się właściwe przedmioty. Ich awaryjność jest marginalna w stosunku do zapewnianego przez nie bezpieczeństwa. W razie przerwy w dostawie prądu, odpowiednio skonstruowana szafa elektroniczna posiada własne źródło zasilania, dzięki któremu nie jest zależna od stałego dopływu prądu. W prostszych skrytkach pojedyncze zamki będą posiadać własne zasilanie akumulatorowe.

Skrzynki depozytowe przydają się w wielu przedsiębiorstwach. Bezpieczeństwo przedmiotów wewnątrz zależy natomiast od systemu zastosowanych zabezpieczeń. Wykorzystywane najczęściej tradycyjne zamki i kłódki sprawdzają się w większości przypadków. Są jednak firmy, które muszą postawić na bardziej zaawansowane sposoby zapewnienia bezpieczeństwa pewnym przedmiotom. W takich przypadkach stosuje się najczęściej specjalnie skonstruowane w tym celu szafy elektroniczne ze skrzynkami depozytowymi.