Badanie górnych dróg oddechowych fiberoskopem

Musiałam udać się ostatnio do lekarza, aby zbadać stan moich górnych dróg oddechowych. Nie czułam się najlepiej, ale zgodziłam się na bardziej szczegółowe badania. Użycie fiberoskopu okazało się bezbolesne oraz bardzo skuteczne. Pierwszy raz spotkałam się z tym urządzeniem i pierwszy raz miałam nim wykonywane jakiekolwiek badania. Świat medycyny jest dla mnie obcy, ale chętnie dowiaduję się nowych rzeczy na jego temat.

O fiberoskopie słów kilka

fiberoskopBadania górnych dróg oddechowych wykonuje się często u dzieci, ale i u dorosłych są one jak najbardziej wskazane. Szczególnie, gdy pacjent może mieć związek z chorobą nowotworową, zaburzeniami głosu lub połykania, nieprzyjemnym uczuciem w gardle oraz z przewlekłymi dolegliwościami bólowymi w gardle. W takich przypadkach stosuje się fiberoskopię. Badanie to wykonywane jest odpowiednim aparatem, który służy do oglądania trudno dostępnych miejsc. Fiberoskop zbudowany jest z półsztywnego kabla światłowodowego oraz źródła światła. Aparat może być wyposażony też w aparaturę, która będzie wewnętrznym kanałem i jej zadaniem będzie odsysanie oraz płukanie obszaru poddanego badaniom. Takie badania są bezbolesne i nie wymagają znieczulenia. Gdy przebywałam w gabinecie lekarskim musiałam być w pozycji siedzącej, a lekarz wprowadził mi to niewielkie narzędzie do nosa i przesuwał go do jamy nosowo-gardłowej. Śledził przy tym wszystko na monitorze i obserwował czy widoczne są jakieś istotne zmiany. Lekarz poinformował mnie, że takie badanie może być wykonywane także przy wielu deformacjach anatomicznych jam nosa oraz zmianach spowodowanych obrzękiem. Fiberoskopia może być także w niektórych przypadkach wykonywana zamiast badań radiologicznych, ponieważ badanie z użyciem fiberoskopu jest dokładniejsze, niż przy pomocy RTG, a pacjent nie jest narażony na szkodliwe promieniowanie. Dzięki rozwijającym się systemom optycznym sprzęt ten jest coraz bardziej dokładny i posiada coraz lepszą jakość obrazu. Każdorazowe użycie fiberoskopu powinno być poprzedzone jego wcześniejszym wyczyszczeniem oraz odkażeniem. Oprócz badania jam nosa, fiberoskop znajduje zastosowanie w gastroskopii, kolonoskopii i diagnostyce urządzeń mechanicznych.

Badanie trwało niespełna kilka minut, a dzięki niemu nie mam obaw o swoje zdrowie i wiem, że wszystko jest w jak najlepszym porządku. Możliwości dzisiejszej medycyny zachwycają mnie na każdym kroku i dużo im zawdzięczam. Chociaż czasami pozwalają na wykrycie czegoś niepożądanego, to taka diagnoza w odpowiednim czasie pozwala na szybką reakcję i rozpoczęcie kuracji.